|
18 ЛЮТОГО
1945, 18 лютого – у зіткненнях із загонами НКВД загинули член обласного проводу ОУН Іван Захарків – «Артем» (село Борусів на Дрогобиччині) та районний пропагандист «Ярослав» (село Боб’ятин на Львівщині).
Іван Михайлович Захарків – «Артем» (1914-1945) – народився 23 лютого 1914-го в селі Під’ярків на Львівщині. Закінчив філію Академічної гімназії у Львові, тоді ж долучився до ОУН. У 1933-му арештований поляками, засуджений на 3 роки.
Референт розвідки Львівського обласного проводу ОУН. Член похідної групи ОУН (1941). Після організації у Василькові під Києвом 31 серпня багатотисячного мітингу з нагоди Свята зброї ув’язнений гестапівцями. Тамтешнє підпілля організувало йому втечу.
Повернувшись на Львівщину, працював в одній із референтур обласного проводу (1943). Курсант старшинської школи УПА «Олені» (1944), отримав ступінь старшого булавного. Призначений заступником начальника розвідчого відділу військового штабу Воєнної округи УПА «Буг». 18 лютого 1945-го під час облави військ НКВД загинув у перестрілці.
Фото: ukrnationalizm.com
Читайте також статтю Володимира Мороза "Іван Захарків - "Артем"
1944 рік
Напад відділу УПА на радянські районні установи в місті Олика на Волині. Їх працівники встигли сховатися у військовій частині.
Біля села Збора на Рівненщині повстанці обстріляли автомашину інженерного батальйону. Знищені старший лейтенант і ще 4 військових.
1946 рік
Загін УПА-Захід у селі Добряни на Дрогобиччині роззброїв місцевий відділ винищувального батальйону.
1947 рік
Зіткнення повстанців із опергрупами МВД на Дрогобиччині: у селі Оборошин знищені 2 військових, у селі Трускавець загинули заступник районного провідника ОУН-Дрогобич Володимир Данилишин – «Василь» і Степан Божик, у селі Воля Довголуцька – станичний ОУН Олександр Салаз – «Крук» та ще 4 підпільники.
У сутичці з загоном МВД біля села Закомар’я на Львівщині загинув референт пропаганди окружного проводу ОУН-Золочев Іван Керницький – «Крилатий».
1948 рік
Під час облави МВД у селі Ігровиця на Тернопільщині командир кущової боївки Степан Відловський – «Марко» знищив одного і поранив двох військових, загинувши в бою.
Командир боївки надрайону ОУН-Дрогобич Богдан Сурівка – «Байрак» загинув у зіткненні з загоном МВД у селі Зимівки на Дрогобиччині.
В бою з пошуковою групою МВД біля села Ходачків на Тернопільщині знищені 2 військових і загинули 2 повстанці (командир боївки Василь Пивоварчук – «Мирон» застрелився важко пораненим).
У зіткненні чоти сотні «Лемківська» УПА-Захід із загоном МВД в селі Урич на Дрогобиччині загинули 3 повстанці.
1949 рік
У селі Пітушків на Рівненщині опергрупа МgБ захопила підпільну типографію крайового проводу ОУН-Південно-західні українські землі. Згідно радянських зведень, «вилучено 90 тисяч сторінок антирадянської націоналістичної літератури і листівок».
У зіткненнях із загонами МВД на Дрогобиччині загинули командир районної боївки СБ-Жидачів Іван Щурко – «Олесь» (село Нове Село) і станичний ОУН Микола Сліпець – «Зелений» (село Недільня).
1950 рік
Під час зіткнення з опергрупою МВД у селі Рябе на Дрогобиччині загинув референт пропаганди районного проводу ОУН Роман Сорочак – «Нестор».
1952 рік
Зіткнення боївки ОУН із загоном МГБ у Долинському районі на Станіславщині. Загинули троє підпільників, один потрапив у полон, ще один прорвася. |