Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Музей Майдану

Спільна ініціатива Музей Свободи/Музей Майдану утворена у жовтні 2014 року і об’єднує дві групи активістів - офіційну робочу групу Музей Майдану та ініціативу компанії pro.mova Музей Свободи.
 
Ініціатива Музей Майдану започаткована 24 січня 2014 року після подій на вул. Грушевського Василем Рожком із групою однодумців - музейників та пам’яткоохоронців з Державного заповідника “Тустань”, Національного заповідника “Софія Київська”, Музею Івана Гончара, Агенції культурних стратегій, Національного музею мистецтв імені Ханенків та Музею історії м. Києва.
 
Мета ініціативи - збереження пам’яті про події та людей Майдану, осмислення унікальних суспільних практик, започаткованих Майданом, та залучення громади до осмислення цього досвіду і творення громадянського суспільства. Робоча група розпочала збір артефактів Майдану, запис свідчень учасників, розробила концепцію Музею Майдану та пам’яткоохоронну документацію, завдяки якій пам’ятні місця подій на Грушевського та Інститутській отримали статус пам’яток культурної спадщини.
 
Ініціативу підтримав Український інститут національної пам’яті, співробітники якого започаткували проект “Майдан: усна історія”, доєдналися до розробки концепції Музею Майдану та збереження артефактів Майдану, зокрема, знаменитої “йолки”.
 
Створення Музею Свободи - це пост-Майданна ініціатива.  Вона задумана і реалізується в Україні, але буде важливою і для інших країн пост-радянського простору:
●     більше про майбутнє, ніж про минуле;
●     допомогти українцям осмислити, відрефлексувати, переоцінити своє розуміння свободи: що таке свобода? чому вона важливе? що вона з собою несе? якою буває свобода? якими є її наслідки? як ми стикаємося з нею у повсякденному житті? - чим вона важлива нам як батькам, споживачам, громадянам?
●     мати артефакти, експозицію і, плюс до цього, простір для взаємодії, творення, дискусій, дебатів і найрізноманітніших проявів свободи;
●     бути доступним тисячам співгромадян та гостей, а не лише кільком сотням вибраних;
●     допомогти в загоєнні суспільних суперечностей, в побудові порозуміння та в спільному творенні нової України;
●     стати прикладом та натхненням для демократичних перетворень на пост-радянському просторі.
 
Ініціатором створення Музею Свободи стала Олександра Бакланова, pro.mova. (pro.mova - незалежний аналітичний центр та експертна компанія, яка займається дослідженнями цінностей та розробкою стратегій).
 
Об’єднання зусиль ініціатив Музею Свободи/Музею Майдану
 
Ініціативи Музею Свободи та Музею Майдану дуже органічно доповнюють одна одну, зокрема в питаннях минулого і майбутнього, конкретного і універсального, предметного і смислового - саме тому вони і об’єднуються для спільного творення майбутнього Музею Свободи/Музею Майдану.
 
Музей Свободи виступив ініціатором та модератором першого спільного проекту Музей Свободи/Музей Майдану.
 
Прийом артефактів
 
Ініціатива зберігає понад півтори тисячі артефактів і музеєфікованих пам'яток, включно з символом Євромайдану - "йолкою", понад 300 аудіо- та відеозаписів усної історії. Місце прийому і зберігання артефактів у м.Київ: Музей Івана Гончара (вул. Лаврська, 19).
 
Виставки
 
Першим спільним проектом об’єднаної ініціативи Музей Свободи/Музей Майдану стала виставка, яка відкрилась у Національному художньому музеї України 15 жовтня 2014.
 
Виставка мала три компоненти:
-  мистецький вислів відомого українського художника та перформансиста Влодка Кауфмана – виставку "Свобода:", що включає артефакти з колекції майбутнього Музею Свободи/Музею Майдану;
- простір взаємодії з відвідувачем: можливість для кожного у свій власний спосіб замислитися про досвід останніх кількох місяців, поділитися своїм уявленням про те, чим для нього є свобода та що важливо включити до структури майбутнього музею;
- дискусійно-подієву програму: лекції свободи, зустрічі, обговорення, показ фільмів тощо.
 
 
28 жовтня 2014 року в Національному центрі народної культури “Музей Івана Гончара” відкрився інтерактивний виставковий проект: «Творчість свободи: (р)еволюційна культура Майдану».
 
Організаторами проекту є Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», ініціатива «Музей Свободи/Музей Майдану», медіа-проект «MYMEDIA» та благодійний фонд «ДАР». На виставці представлено понад 500 експонатів. Зараз вони зберігаються в Музеї Івана Гончара. У перспективі планується створення Музею Свободи/Музею Майдану, і колекцію передадуть туди.
 
Виставка пропонує до уваги унікальні речі: «коктейль Молотова», зроблений з лампочки; величезна рогатка, ефективніша за катапульту; беркутівський щит, який передав для виставки представник Київської міської ради. Але тут це не просто зброя, а зразки творчості та креативності.
 
Арт-кураторами проекту є Влодко Кауфман та Катерина Ткаченко. Їм вдалося відтворити атмосферу Майдану. І зараз відвідувачі мають нагоду пройтися вулицями Грушевського та Інститутською завдяки віртуальному туру «Майдан 3D», побачити меморіальний куточок зі свічками, записати на клаптиках паперу свої думки та побажання щодо створення майбутнього музею і прикріпити їх на спеціальному стенді.
 
 
Приміщення
 
Український інститут національної пам’яті підтримує ініціативу депутатів Верховної Ради про створення музею Майдану на базі “Жовтневого палацу” («Міжнародного центру культури і мистецтв профспілок України»).