Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Декомунізація

 

9 квітня 2015 року Верховна Рада України прийняла 4 закони про декомунізацію:

​21 травня прийняті закони вступили у дію. Таким чином розпочалася масштабна реформа декомунізації, наслідком якої є очищення публічного простору від тоталітарної символіки, відхід від радянського минулого та його переосмислення. У широкому контексті ми прагнемо остаточно дати належну оцінку злочинам тоталітарних режимів і залишити в минулому тоталітарні практики.

 

Роз'яснення змісту прийнятих законів в інфографіці

 

Більше інформації в рубриці "Доступ до архівів".

 

 

 

 

Станом на грудень 2016 року:

 

- перейменовано 25 районів і 987 населених пунктів. Повний перелік старих і нових назв за лінком;

- за даними обласних державних адміністрацій, перейменовано 51 493 вулиці, провулки, площі й інші об'єкти топоніміки;

- демонтовано 2389 пам'ятників і пам'ятних знаків, із них – 1320 Володимиру Леніну.

 

Інфографіка у максимальному розмірі за лінком.

Дані по областях у таблиці тут.

 

Нові назви українських міст станом на 19 травня 2016 року:

 

Перебіг реформи в інфографіці за лінком.

 

Декомунізація назв населених пунктів та районів України: підстави, процес, підсумки

 

У результаті перейменування населених пунктів відновлено понад 300 історичних назв, з них близько 70 належать до культурної спадщини корінних народів та національних громад України – кримських татар, болгар, греків, євреїв тощо. В АР Крим більшість перейменувань – це відновлення історичної топоніміки, стертої з карти сталінським режимом після депортації кримських татар у 1944 році.

 

За рекомендацією УІНП 4 населені пункти ВРУ перейменувала на честь подій Української революції 1917-1921 рр.

 

Село Богданівське Дворічанського району Харківської області (колишнє Жовтневе) назване на честь Богданівського полку УНР, який в грудні 1918 р. вів тут оборонні бої.

 

Село Гордієнківці Генічеського району Херсонської області (колишнє Шлях Незаможника) отримало назву на честь 1-го Кінного полку ім. Костя Гордієнка Армії УНР, бійці якого під час Кримської операції у квітні 1918 р. захопили Чонгарську переправу, рухаючись через місцевість, де нині розташоване село.

 

Селище Загродське Новоушицького району Хмельницької області (колишнє Комунар) перейменоване на честь генерал-хорунжого Армії УНР О. Загродського, війська якого у вересні 1920 р. здобули перемогу в бою, що відбувся на території теперішнього селища.

 

Селище Синьожупанники Шаргородського району Вінницької області (колишнє Петровське) назване на честь воїнів 7-го Синього полку (Синьожупанників) 3-ї стрілецької дивізії Армії УНР, які відзначилися в боях у цій місцевості в липні 1919 р.

 

5 населених пунктів перейменовано на честь їхніх уродженців-військовослужбовців, які загинули під час несення служби у зоні Антитерористичної операції на Сході України.

 

Село Сусваль Володимир-Волинського району Волинської області (колишнє Жовтневе) назване на честь солдата 51-ї механізованої бригади П. Сусваля, який помер 2 вересня 2014 р. внаслідок поранення, отриманого в бою за Савур-Могилу.

 

Селище міського типу Токарівка Веселинівського району Миколаївської області (колишнє Кудрявцівка) отримало назву на честь солдата 28-ї окремої механізованої бригади В. Токаря, який загинув 10 листопада 2014 р. в бою з диверсійно-розвідувальною групою терористів.

 

Село Максимівка Синельниківського району Дніпропетровської області (колишнє Октябрське) назване на честь старшого солдата 93-ї окремої механізованої бригади М. Єфімчука, який загинув 20 квітня 2015 р. під час мінометного обстрілу.

 

Село Ільїне Чернігівського району Запорізької області (колишнє Панфілівка) отримало назву на честь сержанта 93 окремої механізованої бригади В. Ільїна, який загинув 29 серпня 2014 р. в боях під Іловайськом.

 

Село Добропасове Покровського району Дніпропетровської області (колишнє Червоний Лиман) назване на честь старшого солдата 25-ї окремої повітрянодесантної бригади С. Добропаса, загиблого 14 червня 2014 р. в літаку Іл-76, збитому при заході на посадку в аеропорту Луганська.

 

2 населені пункти на тимчасово окупованій території перейменовані на честь військовослужбовців, які загинули неподалік. Село Ужівка Новоазовського району Донецької області (колишнє Ленінське) перейменовано на честь добровольця, капітана Окремого загону спеціального призначення «Азов» С. Криворученка («Ужа»), який загинув 5 лютого 2015 р. в боях під Широкиним. Селище Ступакове Бахмутського району Донецької області (колишнє Красний Пахар) отримало назву на честь лейтенанта 25-го окремого мотопіхотного батальйону І. Ступака, який загинув 29 січня 2015 р. в боях за Дебальцеве.

 

Серед прикладів врахування національної специфіки під час перейменування населених пунктів варто відзначити село Христо-Ботеве (колишнє Благоєве) Лиманського району Одеської області та селище Каравелове (колишнє Коларівка) Вітовського району Миколаївської області. До перейменування ці населені пункти були названі на честь комуністичних діячів Болгарії Д. Благоєва та В. Коларова. Внаслідок перейменування вони отримали назви на честь національних героїв болгарського народу ХІХ ст. Х. Ботева та Л. Каравелова.

 

Механізм втілення декомунізації

 

* Горизонтальний плакатат

* Вертикальний плакат

Роз'яснення можна завантажити тут. 

 

Брошура "Як перейменувати вулицю" тут.

 

Алгоритм перейменування вулиць, провулків та інших об'єктів топоніміки міст і сіл в інфографіці:

 

Алгоритм перейменування населеного пункту в інфографіці:

 

На яку радянську символіку поширюється заборона використання в публічному просторі – в інфографіці:

 

Усі матеріали щодо механізму декомунізації за лінком.
 

Злочини комунізму в інфографіці

 

Інфографіку у двох розмірах можна завантажити тут.

 

Декомунізація в Україні у період із 1990 по 2014 рік

 

 

Усі матеріали в максимальному розмірі можна завантажити тут.