Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

24 ЛЮТОГО

 

1910, 24 лютого – в селі Спасів на Львівщині народився Василь Сидор (псевдо: «Шелест», «Конрад», «Кравс»), полковник УПА, командир оперативної групи УПА-Захід.

 

Навчався у Львівському університеті, закінчив школу підхорунжих польської армії. Активний член «Пласту», розбудовував мережу ОУН на Волині та Холмщині, організатор бойових груп ОУН «Вовки» (1937). За націоналістичну діяльність його двічі заарештовували поляки (1935-1936, 1937-1939).

 

Взяв участь у роботі Другого Великого збору ОУН у Кракові (1941), командир 2-ї сотні батальйону «Нахтігаль». Один із активних творців і організаторів УПА.

 

Член Головного військового штабу УПА, крайовий командир УПА-Захід (1944-1949), провідник Карпатського крайового проводу ОУН, член Проводу ОУН (з 1947-го), заступник головного командира УПА.

 

Нагороджений Срібним хрестом бойової заслуги (1945).

 

Загинув 14 квітня 1949-го разом із дружиною Надією Романів (на фото; джерело: upa-pereginsk.if.ua) в бою з військами МҐБ біля села Осмолода на Івано-Франківщині.

 

 

1944 рік

 

У бою з німцями біля села Чернятин на Станіславщині загинув один повстанець, ще одного поранено.

 

Загін самооборони знищив 4 радянських партизан-мародерів у селі Биліновці на Тернопільщині.

 

Вночі загін повстанців (до 400 чоловік) атакував відділ НКВД у райцентрі Володимирець на Рівненщині. Знищено 4 військових, 7 поранено.

 

 

1945 рік

 

Батальйон військ НКВД оточив групу підпільників біля села Панталиха на Тернопільщині. За радянськими заведеннями, в бою загинули 38 повстанців.

 

 

1946 рік

 

10 воїнів УПА прийняли бій із пошуковою групою НКВД у лісі біля сіл Грабівка та Глибоке на Станіславщині. Загинули 8 повстанців, у тому числі командир тактичного відтинку-22 «Чорний ліс» Василь Андрусяк – «Різун».

 

У зіткненні з загоном НКВД біля села Лешнів на Львівщині загинули 2 підпільника.

 

 

1947 рік

 

Бійці сотні «Журавлі» УПА-Захід у райцентрі Долина на Станіславщині знищили члена райкому КП(б)У лейтенанта Комарова.

 

Під час зіткнення з загоном МВД у селі Крогульці на Тернопільщині знищений військовий винищувального батальйону, поранено дільничного уповноваженого МВД.

 

5 повстанців загинули в сутичці з загоном МВД у селі Уличне на Дрогобиччині, серед загиблих – станичний Василь Василик – «Славко».

 

 

1948 рік

 

У бою з пошуковою групою прикордонних військ у селі Передільниця на Дрогобиччині загинули 4 повстанці.

 

 

1949 рік

 

Біля села Костянтинівка на Тернопільщині повстанці обстріляли загін МВД.

 

Група підпільників прийняла бій із загоном МВД у горах біля села Головецьке на Дрогобиччині. Знищені 9 військових, 5 поранено. Загинули референт СБ надрайонного проводу ОУН Ярослав Івасик – «Модест» та ще четверо повстанців.

 

У перестрілці з загоном МВД у селі Велдіж на Станіславщині знищені 4 військових, ще один помер від ран. Повстанці відійшли без втрат.

 

Пошуковий загін МВД захопив криївку в селі Княгиничі на Дрогобиччині. Двоє повстанців до останнього відстрілювалися, використали всі гранати, були поранені під час прориву і застрелилися.

 

 

1952 рік

 

Під час зіткнення з загоном МГБ у селі Кальне на Дрогобиччині загинули два повстанці.