|
1 червня відкрилась фотодокументальна виставка про масовий Голод 1946-1947 років в Україні
1 червня 2016 року в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» відкрилась фотодокументальна виставка «Масовий голод 1946-1947 років в радянській Україні», присвячена 70-тим роковинам трагедії Українського народу.
Презентували виставку Олеся Стасюк, директор Меморіалу жертв Голодомору, Володимир В`ятрович, голова Українського інституту національної пам'яті та Андрій Когут, директор Галузевого державного архіву СБУ.
Архівні документи із фондів ГДА СБУ, ГДА МВС, ЦДАГО, ЦДАВО, Архіву ЦДВР та ЦДКФФА ім. Пшеничного свідчать про злочинні дії керівництва СРСР і УРСР проти українського народу – репресії, терор, тотальна викачка зерна та інших продуктів харчування в умовах суворої посухи і післявоєнної розрухи, що було спрямовано на придушення будь-якої критики режиму, невдоволення, та більшою мірою – українського націоналізму.
У 1946-1947 роках керманичі Радянського Союзу використали досвід 1932-1933 років: нереальні плани хлібозаготівлі, репресії, вивезення всіх продуктів з території України. Проте це дві різні події, які стались в різний час, в різних умовах. Питання спільного і відмінного, недоліків дослідження масового голоду, вшанування пам’яті жертв були обговоренні на круглому столі «Масовий голод 1946-1947 років – трагедія і пам'ять».
В роботі круглого столу брали участь представники Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» – Олеся Стасюк, Українського інституту національної пам’яті – Володимир В`ятрович та заступник Володимир Тиліщак, Інституту історії України – професори Станіслав Кульчицький і Василь Марочко, Інституту української археографії та джерелознавства ім.. М.С. Грушевського – завідувач відділу Валентина Піскун, Інституту демографії та соціальних досліджень ім.. М.В. Птухи – заступник директора Олександр Гладун. До обговорення питань даної теми приєднались: Людмила Рибченко, заступник гендиректора з питань розвитку і комунікації Національного музею історії України у Другій світовій війні, Микола Сядристий, відомий майстер мікромініатюр та Юрій Писаренко.
Підсумки заходу – необхідність поглибити дослідження та наукове вивчення історії масового голоду 1946-1947 років в Україні, здійснити підрахунок втрат, зібрати і зберегти спогади свідків тих подій.
Круглий стіл був присвячений пам`яті видатної дослідниці Олександрі Веселовій, чиї наукові роботи з теми масового голоду 1946-1947 років в Україні, на сьогоднішній день, є найвагомішими. |