|
21 КВІТНЯ: СТОРІЧЧЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО КОНГРЕСУ
1917, 21 (8) квітня – в Києві завершив роботу Всеукраїнський національний конгрес. Було обрано новий склад Центральної Ради, що засвідчило завершення організаційного етапу Української революції.
Третього дня робота Всеукраїнського національного конгресу відновилася о 12.30 і була присвячена виборам до Центральної Ради.
На трибуну виходить Михайло Грушевський, який «говорить, що хоча ЦР мала признання з усіх сторін, але вона була зложена спочатку тільки з представників київських організацій. Делегатами з місць поповнювалася несистематично, тому тепер повинна бути реорганізована. Нова Центральна рада повинна бути центром українського політичного життя…». Почали з виборів голови, на що загал реагував вигуками: «Маємо голову», «Батько Грушевський наш голова», «В нас голова є і буде – Грушевський». Втім, Михайло Грушевській наполіг на формальній процедурі і за підсумками таємного голосування був обраний майже одностайно – 588 голосів із 593-х, що взяли участь у виборах.
Заступниками голови обрані Володимир Винниченко і Сергій Єфремов. Загалом до складу Центральної Ради конгрес обрав 115 депутатів, більшу половину з яких (60) делегували вісім українських губерній і великі міста.
Форум завершується прийняттям кількох важливих резолюцій. У першій із них «Український Національний з’їзд протестує проти претензій на землі непольські, заявлені тимчасовою Польською державою в декларації…». Всеукраїнський національний конгрес цілком виконав завдання, що покладалися на нього в той історичний момент. Він став важливим кроком у розвитку Української революції та засвідчив якісно новий рівень консолідації українських сил. Як згадував Микола Галаган: «З надзвичайним піднесенням, що моментами переходило в ентузіазм, тисяча голосів в залі і на хорах співала: «Ще не вмерла Україна» та натхненно гукала «Слава!». Людина найбільш зрівноважена й із найміцнішими нервами не могла в той час лишитись спокійною. Я раніше ніколи не бачив подібного масового ентузіастичного прояву українцями національного почуття і готовності до чину».
Для українців розпочинався період активної боротьби за автономію. А перед російським Тимчасовим урядом з усією серйозністю і невідкладністю постало українське питання.
Того ж вечора о 22.30 Центральна Рада провела перше засідання у новому складі, яке тривало до першої години ночі. На ньому було сформовано виконавчий орган – Комітет Центральної ради із 20 осіб (пізніше дістав назву Мала Рада).
|