Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

26 КВІТНЯ: РОКОВИНИ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ

 

26 квітня, 31 рік тому, на Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія, що стала не тільки найбільшою катастрофою в історії ядерної енергетики, але й подією всесвітньо-історичного значення, що відбулася на теренах України.

 

За приблизними підрахунками, значні дози опромінення отримали 8,5 млн. жителів України, Білорусі, Росії. Наслідки катастрофи ліквідовували близько 600 тис. осіб. Кількість загиблих від дії радіації, за офіційними даними, - 31 людина, за оцінками ж незалежних експертів - більш як 500 тис. Спершу відповідальність за катастрофу поклали на персонал станції, втім глибші дослідження виявили проблеми вже самому в проектуванні реактора, і не тільки.

 

У цей день нагадаємо про минулорічну дискусію «Як Чорнобиль наблизив розпад СРСР? Як впливає на Україну?» в рамках VI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», яка досі не втрачає своєї актуальності. Голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, разом із письменницею Оксаною Забужко, командиром взводу радіаційної розвідки у 1986-му Сергієм Мирним та організатором першої акції пам'яті у 1988-му Олесем Шевченком говорили про минуле та його уроки, а також необхідність повернути тему Чорнобильської катастрофи в публічний дискурс.

Володимир В’ятрович говорив про Чорнобильську катастрофу в контексті сотень секретних документів з архіву КГБ, з якими він ознайомився: «Архівні матеріали дають можливість відтворити шлях до аварії 26 квітня 1986 року,  і те, як радянська влада боролась із наслідками катастрофи».

 

«Ці документи переконали мене, що такої катастрофи, як Чорнобильська аварія не могло не бути», – наголосив Володимир В’ятрович. – «Вона стала результатом не якоїсь помилки оператора, а результатом системної помилки радянської системи як такої. Доповідні КГБ рясніють повідомленнями, що саме спорудження електростанції викликало численні проблеми: неякісні матеріали, викрадення апаратури тощо».

 

Також до вашої уваги один із найкращих документальних фільмів на тему Чорнобильської трагедії:

І матеріал Ярослава Файзуліна про те, як КҐБ перешкоджало поширенню інформації про катастрофу.