|
28 КВІТНЯ УКРАЇНА ВШАНОВУВАТИМЕ ПАМ'ЯТЬ ЖЕРТВ АКЦІЇ "ВІСЛА"
Цього року виповнюються 70-і роковини початку акції "Вісла" (28 квітня – 12 серпня 1947 року). За ініціативи Інституту, 28 квітня Україна відзначає День пам’яті жертв депортації українців з українських етнічних земель Лемківщини, Холмщини, Надсяння та Підляшшя, проведеного польською владою.
Для поширення правдивої інформації про цю трагедію, команда Інституту підготувала тематичні інформаційні матеріали. Зазначені матеріали були надіслані Міністерству освіти і науки України та Міністерству культури України та будуть розповсюдженні серед загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів, а також у бібліотеках та інших закладах культури.
Ознайомитися з матеріалами можна за лінком.
Акція “Вісла” – військово-політична операція польської комуністичної влади, що стала інструментом етнічної чистки та полягала у депортації всього українського населення з південно-східних регіонів Польщі (Лемківщина, Холмщина, Надсяння й Підляшшя) до її північно-західних земель.
Мовою чисел:
Три етапи акції “Вісла”:
19500 квадратних кілометрів охоплювала територія, з якої були виселені українці.
137–150 тисяч українців і членів змішаних сімей переміщено із 22 повітів, що входили до складу 3 воєводств, і розселено у 71 повіті 9 північно-західних воєводств.
357 бойових акцій провела оперативна група "Вісла" з квітня до липня 1947 року. Ліквідовано 1509 повстанців, знищено 1178 бункерів і криївок, заарештовано майже 2800 осіб із цивільної мережі ОУН і УПА у Закерзонні.
3936 осіб, підозрюваних у співпраці з УПА, було ув’язнено в концтаборі Явожно. З них: 823 жінки, 27 священників. Внаслідок катувань загинуло близько 200 бранців.
Не ближче 50 кілометрів від сухопутного, 30 кілометрів – від морського кордонів, 30 кілометрів від воєводських міст – такими були межі територій, де дозволили селитися українцям.
В цілому, понад 700 тисяч українців Західної України та південно-східних регіонів Польщі стали жертвами переселенсько-депортаційних акцій у повоєнні роки. |