|
5 травня у книгарні "Є" презентували читацькій аудиторії книгу "Війна і міф. Невідома Друга світова"
Видання розвінчує 50 найпоширеніших рядянських та сучасних міфів про Другу світову війну.
«Війна і міф. Невідома Друга світова» є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху з Українським інститутом національної пам'яті, Електронним архівом визвольного руху, Історичною правдою, просвітницьким проектом «LIKBEZ. Історичний фронт» та видавництвом «Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля». У презентації взяли участь автори книги, історики Ростислав Пилявець, Сергій Громенко, Яна Примаченко, Ігор Бігун, Лариса Зарічняк, юрист Українського інституту національної пам'яті Сергій Рябенко.
«Міфи про Другу світову як Велику вітчизняну війну були наріжним каменем формування радянської ідентичності. І залишаються такими нині в російській пропаганді», – стверджує голова Українського інституту національної пам'яті й співавтор видання Володимир В'ятрович.
«Насправді для Росії Друга світова, так звана «Велика вітчизняна», досі триває. Історичні міфи є такою самою зброєю, як кулі є зброєю у війні звичайній. І якщо українці не матимуть своєї власної зброї, то потерпатимуть від того», – вважає історик і співавтор книжки Сергій Громенко.
"Найважливішим є міф Великої Вітчизняної війни, бо це базовий міф, довкола якого будується вся концепція. Цей міф є центральною темою політики пам'яті Радянського Союзу і дуже добре вкорінився в Російській Федерації, – зазначила історик й одна з авторів книги Яна Примаченко. – Цей міф дозволяє сфокусувати увагу виключно на радянсько-німецькій війні, і таким чином українське питання у контексті Другої світової втрачає багато притаманних йому важливих смислів".
Сергій Рябенко під час дискусії виділив декілька найвпливовіших міфів про Другу світову. З-поміж них: Росія перемогла в «Великій Вітчизняній» без українців та інших народів тільки завдяки власним зусиллям, українці є чемпіонами по колаборації, радянська армія не вчиняла військових злочинів, а також четвертий міф – СРСР не мав жодного стосунку до початку Другої світової. Кожен з цих міфів продовжує впливати на суспільну свідомість та навіть міжнародні відносини.
Ігор Бігун розповів про міфи, пов'язані з українським національно-визвольним рухом в часи ІІ світової: "Ключовою підвалиною цієї громадянської релігії в Росії на тему Великої Вітчизняної війни є протиставлення "хороших наших" і "поганих фашистів". Фашисти – це всі ті, хто проти "наших". У цій картині українські повстанці є взірцем поганого українця".
Хто розв'язав ІІ світову війну? Про міф, який для багатьох є відповіддю на це питання, розповів Ростислав Пилявець. "Чомусь стверджується, що це зробила нацистська Німеччина. Насправді це спільна відповідальність ІІІ Райху та Радянського Союзу. Ще один важливий міф, що Радянський Союз переміг би нацистську Німеччину без допомоги Заходу. Так, ми повинні констатувати, що головна роль в перемозі над назизмом належить Радянському Союзові, але самотужки він ніколи б не здобув перемогу, тільки разом із союзниками. Важливим аспектом допомоги Заходу був лендліз. В радянські часи стверджувалося, що обсяг допомоги становив 4% від того, що виробив Радянський Союз в роки війни. Насправді він становив 25-30%".
Лариса Зарічняк, яка також перекладає книгу англійською мовою, розповіла про сприйняття подій ІІ світової в Канаді. За її словами, ті міфи, які побутують на пострадянському просторі, невластиві для канадської аудиторії, яка значно більшу увагу приділяє участі канадської армії у війні, аніж подіям на території Радянського Союзу.
Завантажити й прослухати аудіозапис презентації та дискусії можна за лінком. |