Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

73-і роковини Корюківської трагедії 1943 року

73 роки тому містечко Корюківка на Чернігівщині стало символом небувалої жорстокості: тут відбулася найбільша злочинна акція нацистів проти мирного населення у Другій світовій війні в Європі. 1-2, 9 березня 1943 року каральний загін загарбників повністю знищив містечко, стративши майже 7 тисяч його мешканців. 1 березня, як і щороку, у пам’ять невинно убієнних в центрі цього райцентру відбувся скорботний мітинг.

 

Учасники зібрання схилили голови у шані за загиблими мирними жителями та земляками-героями, що полягли на сході України під час сучасної війни з російським агресором.

Виступаючи перед учасниками мітингу, голова Чернігівської облдержадміністрації Валерій Куліч підкреслив, що боротьба за незалежність України коштувала величезних жертв. Так, на увесь світ відомі історія оборони Батурина, героїзм захисників Крут, масштабність нацистського злочину у Корюківці.

На жаль, і сьогодні за незалежність України доводиться платити кров’ю.

«За час проведення АТО вже загинули 136 наших земляків, 6 із них – саме із Корюківського району. Світла пам’ять всім, хто загинув виборюючи свободу. Світла пам’ять всім загиблим мирним жителям Корюківки, яких вбили у березні 1943 року», – наголосив Валерій Куліч.

До учасників скорботного заходу також звернулись голова Чернігівської обласної ради Ігор Вдовенко, народний депутат України Анатолій Євлахов, перший заступник голови Корюківської міської ради Леонід Малиш, голова районної організації ветеранів України Валентина Погребна.

Представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко упевнений, що уроки із цього жахливого факту історії були не до кінця усвідомлені і засвоєні. Можливо, саме це і спричинило теперішні злочини російського агресора проти українських громадян – мирних жителів і військовополонених.

«Один із напрямів політики Інституту національної пам’яті – доносити людям інформацію про Корюківську трагедію. Так, у минулому році було створено виставку «Українська Друга світова» української та англійською мовами, в якій один зі стендів так і називається «Україна у вогні. Корюківська трагедія». Цю виставку вже бачили у Києві, Львові, Одесі, а також у країнах Європи і у США», — заявив Сергій Бутко.

Старший науковий співробітник Корюківського історичного музею Оксана Толкачова представила учасникам меморіальних заходів експозиції про трагедію 73-річної давнини, сучасних захисників України.

Сергій Бутко представив власні видання Українського інституту національної пам’яті та створені у співпраці з партнерами, які передані школам, бібліотеці та музею Корюківщини. Це комплект постерів «Воїни. Історія українського війська»; збірник матеріалів «Українська Друга світова : Матеріали міжнародної наукової конференції до 70-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (5 травня 2015 р., м. Київ)»; книгу «Війна і міф. Невідома Друга світова»; навчальне видання «Щоб не забули. Пам’ять про тоталітаризм в Європі. Читанка для учнів старших класів середньої школи в усій Європі»; книга-каталог виставки «Спротив геноциду»; збірник спогадів «Майдан від першої особи. 45 історій Революції гідності»; збірник спогадів «Усна історія російсько-української війни (2014-2015 роки)».

Після цього учасники меморіальних заходів переїхали до Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених нацистськими окупантами у Другій Світовій війні на околиці міста, де була відслужена поминальна літія по безневинно убієнним жертвам нацистів та відбулося покладання квітів до могил, де вони перепоховані.