Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

76-ТА РІЧНИЦЯ СТВОРЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПОВСТАНСЬКОЇ АРМІЇ

Цьогоріч виповнюється 76 років із часу створення Української Повстанської Армії, символічним днем заснування якої є 14 жовтня 1942 року. В лютому сотня УПА під командуванням 35-річного Григорія Перегіняка дала перший бій – це була атака на нацистський гарнізон містечка Володимирець на Волині.

 

 

УПА стала відповіддю на жорстоку окупаційну політику, що змусила українців організуватися у збройні підрозділи, які стали частинами Української Повстанської Армії. Армії, через яку пройшло понад сто тисяч осіб, за участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей.

 

Про антинацистську боротьбу УПА можна довідатися у розробленій Українським інститутом національної пам’яті, Центром досліджень визвольного руху та Українським кризовим медіа-центром інфографіці «Антинацистський фронт УПА».

 

 

Як свідчать результати соціологічних опитувань, оцінка українцями діяльності УПА залежить від рівня поінформованості про неї. Впродовж семи десятиліть архівні дані про українських повстанців були засекречені. Вільний доступ громадянам до документів КГБ та конфіскованих спецслужбою матеріалів УПА Україна відкрила з 2015 року. Тож, на переконання Інституту національної пам’яті та громадських діячів, існує потреба донесення до громадськості фактів з історії боротьби ОУН та УПА під час та після Другої світової війни.

 

Цього року напередодні Дня захисників України Центр досліджень визвольного руху спільно з Українським інститутом національної пам’яті та Українським національним інформаційним агентством «УКРІНФОРМ» презентували проект «Проти Голіафа».

 

«Проти Голіафа» – це виставка про жінок і чоловіків із УПА, які кинули виклик двом тоталітарним режимам. «Завдяки їм на мапі світу зараз є вільна Україна», — так боротьбу УПА та підпілля ОУН називають автори проекту «Проти Голіафа».  

 

Крім того, у рамках фестивалю «Історія:UA» до Дня захисника України, Інститут презентував настільну гру «УПА – відповідь нескореного народу».

 

Ця гра стала продовженням ідеї популяризації історії новими засобами. Минулого року Український інститут національної пам’яті уже презентував настільну гру «Українська революція 1917-21 рр. Сто років боротьби».

 

 

До розробки та випуску гри долучилися Центр дослідження визвольного руху, Український кризовий медіа-центр та Юрій Смертига. У посібнику використані фото, документи та ілюстрації з Архіву Центру досліджень визвольного руху; Галузевого державного архіву Служби безпеки України; Державного архіву Волинської області; Державного архіву м. Нюрнберга (Staatsarchiv Nürnberg), ФРН; Електронного архіву українського визвольного руху avr.org.ua; Архіву видавництва «Літопис УПА»; надані Військово-історичним клубом «Сотня Сіроманці» (Чикаго, США).

 

Крім самої гри, до комплекту входить посібник, який розповідає про історію створення УПА, її головних історичних персонажів та боротьбу, що тривала більше двох десятиліть.

 

Також у рамках фестивалю було презентовано проект «Відеоісторія», однією із тем короткого навчального ролика стала відповідь на питання – «За що боролася Українська повстанська армія». Переглянути за посиланням.

 

 

Українська Повстанська Армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Заснована в кінці 1942 року, діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована в збройне підпілля, діяльність якого припинилася в середині 1950 років. Стратегічною метою діяльності УПА було відновлення української державності, відповідно боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому. Протягом усього часу існування Повстанської армії головним ворогом вважався СРСР, як держава, що завдала українському народові найжахливіших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення. Поруч із тим УПА із самого початку творилася як реакція населення на німецький окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації велася активна антинімецька боротьба.