Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

9 СЕРПНЯ ВИПОВНИЛОСЯ 90 РОКІВ ЛІДЕРОВІ НОРИЛЬСЬКОГО ПОВСТАННЯ ЄВГЕНОВІ ГРИЦЯКУ

 

Норильське повстання в Горлазі 1953 року було першим масштабним спротивом комуністичній тоталітарній системі у таборах ГУЛАГу. В серці репресивної машини політичні в'язні вимагали дотримання прав людини. Публікуємо фрагмент матеріалу, який газета "День" підготувала до ювілею Євгена Грицяка.

 

"Треба розуміти, що перспектива майбутнього України на 20-30 років уперед залежатиме від нинішнього 2016 року. Як себе поведе влада, чи продемонструє готовність відстоювати свої принципи та стандарти, передовсім, у протистоянні з РФ, — від цього залежить майбутнє на десятиріччя. Головне — не боятися", – сказав Євген Степанович у коментарі виданню.

 

"Я називаю Норильське повстання класичним вибухом історії, тому що його можна відчувати по-різному, відкривати нові грані. Так, спочатку я був вражений, що у таборах ГУЛАГу у нестерпних умовах життя люди зважилися на спротив, потім запитав себе: у кого вистачило духу? Виявилося, що 70% повсталих були українцями. І нарешті відкрив для себе велику постать Євгена Грицяка" , – говорить режисер, автор циклу фільмів "Загадка Норильського повстання" Михайло Ткачук й закликає назвати одну з вулиць на честь тих подій.

 

"Норильське повстання — невід’ємна частина ланцюга українського спротиву, – продовжує режисер. – Видатний волинянин Євген Сверстюк розповідав, що і для шістдесятників це повстання було мотивуючим прикладом: «Коли нас запихали у табори, ми згадували Норильськ і трималися, адже там умови були незрівнянно гіршими, а люди зважилися на супротив»".

 

Голова правління Східноєвропейського інституту розвитку Мрідула Гош говорить, що для неї Євген Грицяк – це персоніфікація незламності духу:

 

"Приклад і постать Євгена Грицяка як ніколи актуальна, коли Україна перебуває на критичному етапі розвитку її державності, коли по-новому переглядається минуле, оприлюднюють архівні факти про систематичне знищення українського народу і державності, коли сьогодні, через втрату тисяч життів, Україна глибоко осмислює цінний досвід боротьби за права і свободу попередніх поколінь. Його треба не просто  пам’ятати і нагороджувати, а треба вивчати, аналізувати як одну з феноменальних історичних постатей, які творили історію України ХХ сторіччя.

 

Справжня незалежність — це не мілітарна перевага, а духовне, інтелектуальне і культурне відродження. Він пережив багато. Мужньо пережив цинічне повторне ув’язнення, численні знущання і приниження. Знаходив сили закінчити формальну середню освіту, але для світу він зробив велику справу. Не маючи поруч великої кількості йога-студій, аксесуарів та інших предметів для йоги, він опанував складні вправи пранаями самостійно для лікування свого жахливого стану здоров’я і зміцнив його. І тут не закінчується його боротьба. Він інтелектуально і духовно розвивається, вивчає англійську мову у колонії і так володів нею, щоб читати і перекладати найвідомішу літературу з йоги – «Автобіографію Йога» Парамаганси Йогананди. Книга була видана 2015 року у США. Прикро, що в Україні її немає у продажу. А треба було б.

 

Прикладом свого життя Євген Степанович довів, що українці здатні подолати страх. Вони можуть опиратися і з розумінням застосовувати мирні, ненасильницькі методи боротьби за права людини, всупереч кремлівській пропаганді про фашизм. Причому до ненасильницької філософії він ставиться з мудрістю, а не фанатизмом".

 

Євген Грицяк написав книгу спогадів про Норильське повстання "Норильське повстання. Спогади й документи".