|
99-У РІЧНИЦЮ ПОДВИГУ ГЕРОЇВ КРУТ ВШАНУВАЛИ НА МІСЦІ ЛЕГЕНДАРНОГО БОЮ
29 січня на місці легендарного бою, біля залізничної станції Крути Борзнянського району Чернігівської області, влада і громадськість урочисто відзначили 99-ту річницю подвигу українських героїв.
Серед тих, хто зібрався на території Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут», були ветерани, школярі і студенти, курсанти і ліцеїсти, матері загиблих воїнів в АТО, військовослужбовці Збройних сил України і Національної гвардії України. У складі делегації Народного Руху України приїхали Валерій Сарана і Сергій Черняков. Це рухівці, які у січні 1991 року взяли участь у встановленні першого пам’ятного знаку – березового хреста на честь загиблих українських учасників крутянського двобою.
Хвилиною мовчання вшанували не лише героїв 1918 року, але й захисників сучасної України – студентів, які пішли в армію добровольцями і повторили у наш час подвиг Героїв Крут: солдата добровольчого батальйону «Айдар» Вадима Жеребила з Мени, гранатометника 13-го окремого мотопіхотного батальйону Володимира Близнюка з Чернігова та кулеметника батальйону «Київська Русь» Миколи Дегтяра з Бобровиччини.
Заупокійну літію у пам’ять про загиблих за рідну землю відправив Архієпископ Чернігівський і Ніжинський Української православної церкви Київського Патріархату Євстратій. Мітинг-реквієм розпочався з урочистого вручення ордену Богдана Хмельницького ІІІ ступеня начальнику зв’язку 3-го окремого танкового батальйону, старшому лейтенанту Сергію Фесенку, мешканцю м. Борзна Чернігівської області, який проходив військову службу в зоні АТО в місті Маріуполь, шахті Бутівка та місті Попасна.
Олена Бєлєванцева, мати загиблого в зоні АТО студента з міста Чернігова Володимира Близнюка, прочитала свій авторський вірш «Зустріч».
Офіційна частина заходів на території Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» завершилася урочистим маршем підрозділу 1-ої окремої танкової бригади і кращих курсантів Чернігівської Академії Державної пенітенціарної служби. Після цього, екскурсоводи, співробітники Меморіального комплексу, студенти Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя і представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області представили музейну експозицію Національного музею Збройних сил України про бій під Крутами в контексті Української революції 1917–1921 років та тематичну виставку про героїв України – бійців у зоні АТО.
Експозиція розташована у вагонах навколо імпровізованого перону Київського залізничного вокзалу, з якого добровольці відправилися боронити Україну від загарбників.
Екскурсоводи звернули увагу на історичне значення оборони міста Бахмач, що передувала двобою у Крутах. На декілька критично важливих для уряду Української Народної Республіки днів війська агресора були зупинені і ослаблені. Це дало можливість українським оборонцям розгромити більшовицьке повстання у Києві, отримати міжнародне визнання з боку Центральних держав і домовитися про військову допомогу у вигнанні загарбників із України.
Перед Монументом патріотичну концертну програму відкрив кобзар-лірник Василь Нечепа, народний артист України, лауреат Національної премії ім. Т.Г. Шевченка. |