Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

АРХІВНА РЕФОРМА: ЧИ Є МОЖЛИВІСТЬ ВПРОВАДИТИ УСПІШНИЙ ДОСВІД ДОСТУПУ ДО ІНФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ?

 

15 листопада відбулась міжнародна конференція “Доступ до архівів як частина права на інформацію”. Під час заходу закордонні експерти з Польщі, Чехії та Латвії обмінялися прогресивним досвідом в архівній сфері, а українські фахівці обговорили проблеми архівної галузі та ті позитивні практики, які впроваджуються в наших архівах.

 

 

 

“Як на мене, питання напрацювання дорожньої карти глобальних змін в цій сфері давно перезріло. І тут вкрай потрібні об'єднані зусилля усіх зацікавлених сторін. Інакше не маємо шансів. Тим паче, що маємо уже досвід, на який можемо опертися. Йдеться як про успішний досвід забезпечення доступу до документів КГБ, так і про досвід доступу до публічної інформації чи інформації загалом”, - наголосила Перший заступник Голови Українського інституту національної пам'яті Аліна Шпак.

 

На думку учасників конференції, в Україні проблеми з доступом до архівної інформації спричинені браком уваги з боку держави до архівної сфери, низькою оплатою праці, відсутністю системного оцифрування копій архівних документів, нестачею приміщень, високою вартістю копіювання та радянською основою самої структури архівних установ, що у комплексі негативно впливає на забезпечення доступу до архівних документів та реалізацію права на інформацію загалом. Наприклад, вартість фотокопіювання власною технікою одного документу у Центральному державному історичному архіві України у місті Києві коштує близько 40 грн., натомість у Польщі це можна зробити безкоштовно.

 

Організатори конференції впевнені, що архівні установи не повинні заробляти на платному копіюванні. Натомість якісне опрацювання, описування, упорядкування виявлення та збереження цінних історичних джерел, а також розвідки закордоном мають стати основою їхньої діяльності.

 

 

Спрощення доступу до архівів, оцифрування, ухвалення державних програм, взаємодія з міжнародними і неурядовими організаціями, зміна законодавчих підходів та пошук шляхів проведення архівної реформи в Україні — про це говорили учасники міжнародної конференції «Доступ до архівів як частина права на інформацію».

 

 

Захід проведений проектом Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» в Україні та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).