Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

"Чорнобильська зона сьогодні є найстрашнішим пам’ятником комуністичному тоталітарному режимові", - В'ятрович

 

У Музеї історії міста Києва відбулася світова прем’єра подорожі Чорнобилем Місто-привид та інноваційного проекту польських розробників – Chernobyl VR Project.  Цей тур дає змогу, не виходячи з дому, відвідати знелюднену зону ураження через 30 років після катастрофи на атомній електростанції 1986-го.

Фото: Fundacja Otwarty Dialog

 

Це унікальний проект The Farm 51, який поєднує світ комп’ютерних ігор зі світом освітніх програм та кінооповіді. Це перший в історії віртуальний тур Чорнобилем і Прип’яттю, призначений для пристроїв віртуальної реальності. Цей тур дає змогу відвідати Чорнобильську АЕС, не виходячи з дому.

 

В офіційному відкритті заходу взяли участь: Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, мер Києва Віталій Кличко, депутат Європейського парламенту Ребекка Хармс, президент Фундації «Відкритий Діалог» Людмила Козловська, засновник міжнародної громадської організації Global Ukraine Віолета Москалу та українська співачка та громадська активістка Руслана Лижичко. На прем’єрі присутні були також представники Посольств Великої Британії, Австралії, Латвії, Литви та Республіки Польща.

 

"Як історик, я займався темою Чорнобиля з дуже специфічного кута зору, – зазначив Володимир В'ятрович. – Я працював з донедавна таємними документами КГБ, де йдеться про те, як споруджувалася ця атомна електростанція. Про те, як її запускали в кінці 1970-х років, про саму аварію у квітні 1986 року. Про те, як намагалися ліквідувати її наслідки. На жаль, висновок, який випливає з цих документів – однозначний і страшний: цієї аварії не могло не бути. Документи КГБ дуже чітко показують, що від самого початку спорудження цієї атомної електростанції було безліч порушень. Безліч крадіжок і безліч інших таких речей, які врешті-решт призвели до аварії. Документи КГБ свідчать, що перші аварії на ЧАЕС почалися відразу після того як тільки запустили її перший енергоблок у 1978-1979 році. Що були аварії із значним витоком радіації в 1982, 1983, 1984 роках".

Фото: Fundacja Otwarty Dialog

 

"Звичайно, ніхто про це не знав, – додав В'ятрович. – Не знали про це мешканці Прип’яті і Чорнобиля, не знали про це жителі України і всього Радянського Союзу. Не знали, очевидно, про це й жителі цілого світу. Напевно, така сама доля могла б бути і щодо цієї катастрофи, яка сталася 26 квітня 1986 року. Бо ж тривалий час радянська влада знову намагалася блокувати поширення інформації про те, що сталося тоді, в ніч на 26 квітня 1986 року. І тільки той факт, що радіаційна хмара дійшла далеко поза межі залізної завіси комуністичного режиму – аж до Швеції, змусив врешті-решт радянську владу бодай повідомити про те, що сталося. Повідомлення, яке почули тоді всі по тодішній єдиній програмі новин "Время" о 21 годині 28 квітня, звучало дуже скромно: «На Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія, здійснюються заходи з її ліквідації». Ніхто не говорив про те, що за аварія, які її масштаби. Ніхто не говорив, якими страшними можуть бути наслідки для людей від викиду такої великої кількості радіації. Ніхто не думав особливо про людей".

 

"Перші вказівки, які йшли по лінії КГБ в перші дні після того, коли сталася аварія, були не про те, як рятувати людей. А про те, як перекрити телефонний зв'язок, щоб ніхто не міг подзвонити поза межі зони ураження. Як здійснювати перереєстрацію листування, щоб ніхто не міг написати про те, що відбувається на території ураження. Про те,  як працювати з закордонними журналістами. Скільки агентів підсилати до тих журналістів, щоб розповідали їм, що "у нас все хорошо, у нас все спокійно, нічого страшного не сталося".

 

"Зараз же нам дуже важливо пам’ятати, що зона ураження сьогодні є найстрашнішим, але водночас найвиразнішим пам’ятником комуністичному тоталітарному режимові. Щоб ці вулиці – Леніна, Чекістів, інші комуністичні пам’ятники  – залишилися тільки в цій Чорнобильській зоні ураження - як приклад того, що має залишитися в минулому", – підсумував Володимир В'ятрович.

Фото: Fundacja Otwarty Dialog

 

Важливість проекту також зазначив мер Києва Віталій Кличко: "Поляки зробили дуже важливу справу для нас. Мене, як сина ліквідатора аварії на ЧАЕС вразило, що долі українців, для яких Чорнобиль став особистою трагедією, як, наприклад, для моєї родини, зацікавили наших сусідів. Їм вдалося розповісти про ці долі завдяки новітнім технологіям. Сподіваюся, дякуючи таким додаткам як Chernobyl VR Project про історію катастрофи та про постраждалих в ній наших співвітчизників дізнаються у всьому світі".

 

Член правління The Farm 51 Лукаш Рошіньский повідомив: "Ми у The Farm 51 вважаємо, що віртуальна реальність – це не лише розвага. Ця технологія, що швидко розвивається, може бути ідеальним інструментом для порушення важливих соціальних тем. Саме з таким наміром застосування віртуальної реальності ми створили інноваційний додаток Chernobyl VR Project. Ми вирішили, що драматична історія катастрофи на Чорнобильській АЕС не може бути зведена до гри. Ми прагнули використати ігровий формат, щоб створити інтерактивну розповідь про трагічну долю людей і місця, які постраждали внаслідок катастрофи".

Фото: Fundacja Otwarty Dialog

 

Про соціальний контекст проекту розповіла президент Фундації "Відкритий Діалог" Людмила Козловська: "Перші відгуки громадськості та ЗМІ про Chernobyl VR Project захопили команду The Farm 51. Саме тому вирішено, що проект не може бути просто комерційним, але повинен також допомогти людям які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС. Польські розробники спільно з нашою фундацією звернулись до організацій чорнобильців, ліквідаторів та людей переселених з Чорнобильської зони. В результаті The Farm 51 вирішили передати частину прибутків від Chernobyl VR Project на допомогу постраждалим від катастрофи. Для цього буде проведений прозорий конкурс, під час якого будуть визначені пріоритетні напрямки допомоги та буде обрані проекти організацій, що отримають кошти. Остаточне рішення буде прийнято спеціально створеною комісією до складу якої увійдуть представники громадських організацій, міжнародних неурядових організацій, представники органів державної України та незалежні експерти. Ми сподіваємося, що таким чином зробимо внесок у допомогу постраждалим, а інформація про катастрофу, завдяки нашому проекту, здобуде новий освітній та соціальний вимір".

Фото: Fundacja Otwarty Dialog

 

Організаторами заходу є польська компанія The Farm 51, Фундація "Відкритий Діалог", Український інститут національної пам'яті, Агенція Іміджу України та громадська організація Global Ukraine. Прем'єра відбувається за підтримки та під патронатом Голови Київської міської державної адміністрації.

 

Всі охочі познайомитись з технологією VR та побувати в Чорнобилі не покидаючи Київ – матимуть таку можливість з до 10 травня в Музеї історії міста Києва (вул. Богдана Хмельницького 7). ВХІД ВІЛЬНИЙ.

 

Подія на Facebook за лінком.

Більше інформації про проект:

The Farm 51:

Сторінка на Facebook

Reality 51

Сторінка на Facebook