|
ДО ДНЯ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ПРЕЗЕНТУВАВ КНИГУ СПОГАДІВ ВОЯКІВ ДОБРОВОЛЬЧИХ БАТАЛЬЙОНІВ
13 жовтня 2018 року під час фестивалю «Історія.UA» Український інститут національної пам’яті презентував четверту книгу із серії «Усна історія російсько-української війни» зі спогадами військовослужбовців, які воювали у складі українських добровольчих формувань.
“Через спогади окремих бійців розкриваються обставини виникнення батальйонів «Донбас», «Айдар», полку «Азов», Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», батальйонів територіальної оборони”, - розповідає координаторка проекту, співробітниця Інституту національної пам’яті Тетяна Ковтунович.
Видавничий проект «Усна історія російсько-української війни» було започатковано ще у 2015 році спільно з Запорізьким національним університетом та Запорізькою обласною державною адміністрацією. Уже вийшло три книги із цієї серії, які презентували розповіді бійців 79-ї та 55-ї бригад Збройних сил України, військовослужбовців Національної гвардії України, представників запорізької Служби з надзвичайних ситуацій, волонтерів, переселенців.
“Для цієї книги частину спогадів наші автори записували просто в окопах для того, щоб почути думку людей про війну, як вони її бачать. Це база для майбутніх досліджень історії”, - наголосив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігії Запорізької ОДА Владислав Мороко під час презентації книги «Усна історія російсько-української війни (2014-2018 роки)». Під час презентації
“Цей проект - це наша спроба зафіксувати історію, яка ще твориться. Ми говоримо про добровольців, завдяки яким у 2014 році Україна не впала. Ця книжка також важлива тим, що з цих спогадів можна багато дізнатись про дії добровольчих батальйонів, які не зафіксовані ніде в документальних джерелах, бо такої документації там просто не ведеться”, - пояснив Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
“Мав на збори 5 хвили. Взяв зубну щітку, паспорт, військовий квиток і пішов зустрічати автобус. Я уявляв собі, що вранці вже буду штурмувати Донецьк, але насправді виявилось не так”, - ділиться спогадами ветеран батальйону «Донбас» Святослав-Андрій Грушевський.
“Ілловайська трагедія стала точкою відліку, коли я зрозумів, що моє місце на Сході, бо я не можу більше сидіти, навіть проводити якусь волонтерську роботу”, - розповів ветеран полку «Азов» Максим Зайченко свою історію, якою він поділився в книзі.
“Історія забувається. Таке відчуття, що за три роки я прожив окреме життя. Тут передані ті думки та переживання, що були на той час. В книжці я давав коментарі російською мовою. От я зараз відкрив подивитися, а чого ж російською. Це для мене зараз було відкриття. Думаю, буде цікаво відкрити через 20-30 років, дізнатись, що я тоді думав”, - прокоментував він.
Книга “Усна історія російсько-української війни (2014-2018 роки. Випуск 4) видана Українським інститутом національної пам’яті у співпраці з історичним факультетом Запорізького національного університету, Запорізькою обласною державною адміністрацією, Інститутом української археографії та джерелознавства ім.М.Грушевського НАН України. Тетяна Ковтунович розповідає журалістам про роботу над книгою
Книгу можна отримати безкоштовно, звернувшись до Українського інституту національної пам’яті з листом на ім’я Голови.
Презентація відбулася у рамках фестивалю “Історія.UA” до Дня захисника України.
Партнери фестивалю «Історія.UA»: Київський Національний університет імені Тараса Шевченка, Центр досліджень визвольного руху, ГО «Експертний корпус».
Інформаційні партнери: УКРІНФОРМ, Суспільне:UA, Еспресо TV, Радіо Свобода, Громадське радіо, радіо «Країна FM», Главком, Депо, Gazeta.ua, Історична правда, Новинарня, Україна молода.
|