Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

«Голодомор: Зернятка надії»

23 листопада в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» відбулося перше презентаційне заняття для учнів початкової школи «Голодомор: Зернятка надії». Цей нестандартний урок провела для них директорка Національного музею Олеся Стасюк.

На заняття були запрошені третьокласники столичної школи № 90. Урок розроблено на основі світового досвіду використання інтерактивних методів навчання. У ньому враховано особливості вікової психології та рекомендації провідних фахівців-психологів щодо викладання школярам тем про складні історичні періоди, зокрема, національні трагедії. В останні десятиліття по школах України були поширені стереотипні «уроки пам'яті», де дітям в натуралістичних деталях розповідали про жахіття голодної смерті, канібалізм та вимерлі села. Натомість на занятті в Музеї діти вчилися співпереживати і навіть по-новому відкрили для себе взаємини дружби. Адже для учнів початкової школи дуже важливим є емоційне сприйняття.

Діти вислухали і обговорили короткі відеосвідчення бабусі й дідуся, яким у 1933-му було по 7-9 років (записані на DVD мультимедійного посібника Олександра Войтенка «Голодомор: Людський вимір трагедії», виданий Фондом Шоа). Хлопчики й дівчатка розглядали фото однолітків з доколгоспної епохи та з’ясовували між собою, яким був їхній побут та іграшки. А потім гралися в гру «Звільни дітей».

У ході гри діти дізналися про основні поняття, пов’язані з Голодомором, а потім класифікували картки із зображеннями предметів та явищ: духовних цінностей доколгоспних українських селян, комуністичної влади та нинішньої вільної Держави Україна. Цікаво, що більшість 9-річних дітей доти не знали, хто такі піонери, що таке будьонівка і де знаходиться Кремль. Проте хто такий Сталін, було відомо всім учням. «Це він організував Голодомор», - гукали діти, побачивши портрет Йосипа Джугашвілі.

Наприкінці заняття діти власноруч виготовили квіточки-незабудьки з жовтого і блакитного паперу – такий звичай ще у 1980-ті роки було запроваджено в українській школі св. Софії в Канаді. Учасники музейного заняття зможуть вдягти ці квіточки в День пам'яті жертв Голодомору в четверту суботу листопада. До речі, така ініціатива з часом може стати традицією для всієї України.