|
ІНСТИТУТ ПІДТРИМУЄ СТВОРЕННЯ МУЗЕЮ ДЕПОРТАЦІЙ УКРАЇНЦІВ НА ПРИКАРПАТТІ
Український інститут національної пам’яті підтримує створення Музею та надає необхідне методичне сприяння для облаштування сучасного осередку відновлення історичної пам’яті та зміцнення української ідентичності. «Музей має служити суспільству шляхом глибокого осмислення складної історії, сприяти його розвитку, стати інтерактивним майданчиком для важливих суспільних обговорень і презентацій. Зазвичай музеї консервуються на подачі фактажу. Але в умовах сьогодення музейні установи мають бути корисними для громадськості: на підставі свого авторитету піднімати незручні теми і творчо з ними працювати. Головне завдання не тільки викликати у відвідувачів емоції і почуття, але й дати поштовх для подальших внутрішніх пошуків людини», – зазначила головний спеціаліст відділу музейної справи Іванченко Наталя під час методологічного семінару з розробки концептуальної та архітектурної моделі Музею депортацій українців.
Постане музей на базі пересильного табору в смт Брошнів-Осада, від якого зберігся дерев’яний барак для тимчасового перебування депортованих. Пересильний табір у 1947-1953 роках був одним із двох збірних пунктів Івано-Франківщини, звідки вивозилися етнічні українці, і, без сумніву, є місцем національної пам’яті. До дизайнерської розробки проекту Музею залучена кафедра архітектурного проектування Інституту архітектури, будівництва і туризму Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Доктор архітектури Зоряна Лукомська представила на розгляд аудиторії схематичні доробки студентів, а цьогорічний випускник Інституту Ярослав Мисик презентував своє бачення меморіальної складової музейного комплексу. Депутат облради Сергій Адамович висвітлив проблемні питання, які виникають у процесі збору історичних даних, доступі до архівних матеріалів, пошуці артефактів для експозиції музею.
Нагадаємо, що Брошнів-Осадська об’єднана територіальна громада стала переможцем конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад, за умовами якого на створення Музею депортацій українців на базі пересильного табору у Брошнів-Осаді буде виділено з обласного бюджету 250 тис. грн та 65 тис. грн з місцевого бюджету ОТГ. Голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів запропонував кілька приміщень та ділянок в центрі населеного пункту, зокрема історичну будівлю, що належить громаді. Майбутній Музей депортацій українців – унікальне і важливе місце національної пам’яті не тільки для Прикарпаття, але й для всієї України.
Фото надано Брошнів-Осадською ОТГ |