|
Історики спростували міфи про Другу світову
Співробітники Інституту національної пам’яті спільно з колегами-істориками з інших установ підготували популярне видання, в якому спробували принаймні частково дати раду зі знайомими всім міфами про Другу світову війну. Увазі читача пропонується спростування 50-ти найпоширеніших міфів. Особлива увага приділена українським сюжетам.
Після сімдесяти років з часу завершення Другої світової війни ці буремні події продовжують хвилювати суспільство. Хоча темі присвячено вже безліч наукових і популярних досліджень, ще далеко до часу, коли будуть остаточно розставлені всі крапки над «і». Гарячі дискусії спостерігаємо також за межами академічних установ. Історія відгримілої війни важлива для сучасників, адже часто в ній ми шукаємо витоки наших проблем, обґрунтування політичних орієнтацій, наші цінності та національну пам’ять.
Історія – інструментальна дисципліна. В СРСР це добре розуміли і намагалися виховувати нові покоління на героїці воєнних літ. Радянській владі було за що соромитись, тому офіційна версія історії війни була наскрізь міфологізованою. Наслідки радянської історичної пропаганди відчутні і нині. Крім того, з’являються вже і нові міфи про Другу світову війну. Деякі виникають стихійно – від незнання; інші – ретельно створюються та насаджуються через засоби масової інформації. Автори звертаються до тих, хто хоче знати правду, якою б вона не була. |