Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Карагандинський університет "Болашак" передав УІНП серію книг із проекту "Карлаг"

 

Кілька місяців тому колеги з Карагандинського університету "Болашак" звернулися до нас з ініціативою презентувати в Києві масштабний і довготривалий проект "Карлаг: пам'ять в ім'я майбутнього". В цьому році з різних причин організувати презентацію не вдалося. Вона планується в наступному. А наразі Інститут отримав серію книг, виданих в рамках проекту.

 

 

КАРЛАГ (Карагандинський виправно-трудовий табір) – один із найбільших таборів у системі ГУЛАГу НКВС СРСР. У 1959 році він був реорганізований в управління місць позбавлення волі Карагандинської області Казахської РСР.

 

"Трагічну історію цієї території розміром із Францію не вмістить в себе жоден музей чи книга", – йдеться в передмові до проекту. Протяжність території Карлагу з півночі на південь – 300 км, зі сходу на захід – близько 200-та. Одна із головних цілей організації Карлагу – створення продовольчої бази для вугільно-металургійної промисловості Центрального Казахстану, що бурхливо розвивалася в середині ХХ століття й до якої входили Карагандинський вугільний басейн, Джезказганський і Балхашський мідеплавильні комбінати.

 

Науково-дослідницький проект "Карлаг: пам'ять в ім'я майбутнього" повертає з небуття людей, які пройшли крізь систему таборів на одному із найбільших островів архіпелагу ГУЛАГ. "В Казахстані проживає більше 115-ти національностей, й у всіх нас – єдина історія. Ми всі – вихідці з Карлагу і всі – його жертви", – вважає ініціатор проекту, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАН Республіки Казахстан Нурлан Дулатбеков.

 

Наразі в рамках проекту видано більше 30-ти книг. Зокрема, і про перебування в Карлазі радянських німців, японських військовополонених, окремі видання присвячені долям репресованих художників та священнослужителів, що потрапили до Карлагу.

 

Проект був презентований у Білорусі, Угорщині, Японії.

 

Український інститут національної пам'яті висловлює щиру подяку колективу проекту, особисто – Тетяні Дзесі-Смолькіній та всім, хто своєю працею долучався до дослідження цієї сторінки історії, за їхню самовіддану і надзвичайно потрібну роботу. Також велике спасибі за подаровані книги, які увійдуть до бібліотеки Інституту.