|
Кінопоказ на День захисника України - поряд із танками та БТР-ми14 жовтня на День захисника України Український інститут національної пам’яті влаштував кінопоказ. На Михайлівській площі в Києві в цей день показали новітню військову техніку. В рамках виставки "Сила нескорених" працював намет, де навчання із домедичної підготовки змінювалися виступами волонтерів, а доповнювали програму історичні фільмі із супровідними коментарями істориків та творців фільмів. “14 жовтня — свято Покрови, коли традиційно відзначається день українського війська. Це головне свято українського козацтва, це символічна дата створення УПА. Нині це святкуємо в першу чергу як свято військових, які зараз обороняють Україну у цій новітній війні. Але разом із тим, це день вшанування всіх захисників, які боролися перед тим. У цей самий час відбувається присяга курсантів за участі президента на острові Хортиця, острові козацької слави. Присягають курсанти на мечі Святослава ХVI століття. Таким чином ми показуємо тяглість сучасного і історичних традицій, до часі Київської Русі. У свою чергу Інститут національної пам’яті доповнює інформацією про різні історичні фармування, що боролися за незалежність України протягом ХХ століття” - сказав Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.. Першим показали документальну стрічку “Українська революція за спогадами Всеволода Петріва”. “З 1917 по 1921 рік понад 200 тисяч українців взяли участь у збройній боротьбі за українську державність. Історики сперечаються про те, скільки з них загинули — називають цифри від 10 до 20 тисяч. Стрічка, яку зараз побачимо, одна з небагатьох, які висвітлюють цей яскравий період” - наголосив Павло Подобєд, співробітник УІНП.
Глядачі і глядачки різного віку не могли відірватися від перегляду “Як сьогодні в цьому святі переплітаються традиції багатьох епох, так у роботі над нашим фільмом переплелися історичні події, про які ми розповідаємо, і реалії, в яких ми створювали цей фільм. За кілька сотень метрів звідси у 1918 році стояла батарея полковника Алмазова, яка захищала Київ від російської армії генерала Муравйова. На Софійському майдані відбувся парад, який ви теж побачите в цьому фільмі. За кілька метрів від цього намету збиралися у 2014 році члени знімальної групи після того, як побили студентів на Майдані. Все це дуже тісно переплелося”, - розповів режисер стрічки Іван Канівець. Всі працювли над фільмом безоплатно — і Богдан Бенюк, і композитор Андрій Пархоменко, оператори Світлана Кульчицька та Рустам Ходжиєв, оператор-постановник Володимир Каштанов, всі, хто знялися в стрічці й працювали над нею. Багато хто з них змушені були взяти до рук зброю з початком російсько-української війни.
Наступний фільм “Холодний Яр. Воля України або смерть” представили Ярослав Файзулін, співробітник УІНП, Світлана Химич, режисер стрічки, і Влад Куценко та Андрій Мацьків з військово-історичного клубу. Творці фільму представляють Холодний Яр. Воля України або смерть" “У жовтні 2014 року ми дознімали останні сцени вже зі сльозами на очах. Бо вже знали, що з нашого боку є втрати і розуміли, що вони продовжуватимуться. Цей фільм зараз як ніколи актуальний”, розповіла Світлана Химич. “Ми акторами не є, ми є військовими рекнструкторами, які вивчають історію. Ми знаємо, як правильно прицілитися, як правильно залягти. Режисери в цей аспект не вмішувалися, тільки знімали. Не керували, який робити вираз обличчя або куди дивитися. Тому вийшло все як вийшло”, - поділився досвідом роботи над фільмом Андрій Мацьків. Цей фільм також знімали спільнокоштом.
Коли вже почало вечоріти, глядачам представили документальні “Хроніка УПА” Тараса Химича. Це — один із найкращих фільмів на тему УПА, вважає Володимир В’ятрович. У ньому зібрали свідчення 34 очевидців. 14 жовтня також виповнюється 73 роки від створення цієї Армії нескорених, нагадав Голова. |