Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

КРИМ ВІДОМИЙ І НЕВІДОМИЙ: ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ «ЛЮДИ «СІРОЇ ЗОНИ» ВИКЛИКАЛА В ЛУЦЬКУ НЕАБИЯКИЙ ІНТЕРЕС

У п’ятницю, 19 жовтня, в Луцьку, у приміщенні бібліотеки факультету історії, політології та національної безпеки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбулася презентація книги «Люди «сірої зони»: свідки російської анексії Криму 2014 року». За словами однієї з авторок книги, співробітниці Українського інституту національної пам’яті Олени Халімон, для Волині ця книга стала справжнім відкриттям.

 

 

Якщо в Києві, Херсоні чи Дніпрі, де раніше відбувалися презентації книги «Люди «сірої зони», враховуючи географічну близькість цих міст до анексованого півострова і достатню кількість вихідців із Криму, які після окупації оселилися тут, то для Луцька тема Криму виявилася не настільки розкритою.

 

«Люди «сірої зони» — це перша книга, де зібрані свідчення українських активістів і просто небайдужих людей, для яких «приєднання» півострова до Росії стало початком життя в «сірій зоні» — території, де не діють закони цивілізованого світу. «Ми намагалися розповісти, як це все насправді відбувалося, як працювала російська пропаганда і що за цим криється. Бо і досі у суспільстві циркулює багато міфів, і багато хто губиться у цих міфах. Ми своєю книжкою і цією презентацією намагалися розставити всі акценти в головах молодих людей. Особливо приємно було бачити, що на презентацію прийшло багато студентів, міжнародників, істориків, людей, які вивчають національну безпеку – їм це було цікаво також і з професійної точки зору», - зазначила після презентації Олена Халімон.

Правдивість її слів підтвердила і ще одна учасниця презентації, уродженка Криму Анна Горягінова, яка у 2014 році зі своїми дев’ятьма дітьми залишила Євпаторію і переїхала до Луцька. Нині двоє її синів воюють на сході, молодші є активними учасниками «Пласту» і вже не уявляють свого життя поза Волинню. Пані Анна розповіла власну історію, з якими труднощами їм з чоловіком – кримським татарином, довелося вибиратися з охопленого антиукраїнською істерією Криму, поділилася своїми спостереженнями про причини, які спричинили анексію.

 

У презентації взяли участь і викладачі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, були волинські журналісти, представники громадськості. Також учасники презентації мали змогу подивитися документальний фільм Ігоря Чайки «Острів Крим. Дежавю» та поспілкуватися з автором.  «Презентація була дуже живою, цікавою, було багато запитань, при чому спонтанних, непідготовлених. Студентів цікавило все: як записувалися ці інтервю, чи не боялися люди говорити правду, як склалися долі тих чи інших героїв книги, як повернути Крим? Дехто навіть запитував, чи не отримали кримчани по заслугах за їхню «зраду»? Було видно, що і ці історії, і спікери зачепили слухачів за живе», - підбила підсумок організатор презентації, представниця Українського інституту національної пам’яті на Волині Леся Бондарук.

Також Олена Халімон познайомила волинян із новинками Українського інституту національної пам’яті, щойно презентованими в рамках щорічного фестивалю «Історія.UA»: настільною грою «УПА – відповідь нескореного народу», серією арт-плакатів «Військова еліта Української революції 1917-1921 років», четвертим випуском книги «Усна історія російсько-української війни», іншими популяризаційно-просвітницькими матеріалами.

 

Усі ці матеріали разом з примірниками книги «Люди «сірої зони» були поширені серед учасників заходу: студентів істориків, політологів, юристів Східноєвропейського національного університету імені Лесі України представників ЗМІ, представників шкіл та бібліотек, громадських активістів.

Окрім презентації Олена Халімон та Ігор Чайка стали гостями ефірів  на Громадському радіо та на телестудії «Аверс».