Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Люди Правди: Роберт Конквест

 

Роберт Конквест (1917–2015) написав найґрунтовніше у XX столітті дослідження про Голодомор.

 

Відомий британський радянолог Роберт Конквест розпочав досліджувати український Голодомор на початку 1980-х у Гарвардському університеті, США. Його книга «Жнива скорботи», що стала найґрунтовнішою науковою працею про Голодомор у світовій історіографії ХХ століття, вийшла 1986-го у престижному Oxford University Press. Вона й сьогодні залишається найвідомішим у світі дослідженням про Голодомор.

 

«Голодомор супроводжувався руйнуванням українського культурного й релігійного життя та масовим винищенням української інтелігенції. Здоровий глузд не дозволяє бачити у цьому подвійному ударі щось випадкове... Суд історії не може оголосити іншого вироку радянському режимові, крім кримінальної відповідальності», – наголошує Роберт Конквест у своїй книзі.

 

Висновок ученого: селянство підрадянської України стало жертвою страхітливого експерименту – «терору голодом». Виморювання українських селян у 1930-х Конквест порівнює зі спустошеннями ворожих територій, що їх здійснювали Чингізхан та інші завойовники минулого.

 

В Україні книга «Жнива скорботи» видавалася двічі – у 1993-му та 2007-му роках. 2005-го Роберт Конквест отримав найвищу цивільну нагороду Сполучених Штатів Америки – «Президентську медаль Свободи». Того ж року за вагомий особистий внесок у дослідження голодоморів в Україні Роберт Конквест став кавалером українського ордена Князя Ярослава Мудрого.