Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Люди Правди: Улас Самчук

 

Відомий роман Уласа Самчука "Марія" є першим художнім твором про Голодомор в Україні. Він вийшов у Львові у 1934-му.

 

Улас Самчук (1905-1987) народився в селі Дермань Дубенського повіту Волинської губернії у родині заможних селян. У 22-річному віці переїжджає до Німеччини, потім до столиці Чехії Праги, де разом із Олександром Олесем, Олегом Ольжичем стає частиною бурхливого наукового та культурного життя української еміграції.

 

1941 року в складі однієї з похідних груп ОУН-М повернувся до Рівного, де був редактором місцевої газети. У 1942-му потрапляє до нацистської в’язниці, але завдяки клопотанню німецького знайомого невдовзі виходить на волю. З 1944-го проживає у Німеччині, а через чотири роки перебирається до Канади. Найвідоміший художній твір – трилогія «Волинь».

 

Роман «Марія» (1934 р.) Уласа Савчука  – перший великий художній твір на тему Голодомору, який має посвяту «Матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933».

 

У романі сенсаційним для української і світової літератури став детальний та реалістичний опис страшних подій Голодомору. Самчук із глибоким психологізмом зображує переживання головної героїні Марії. Образ матері та дитини – один із найсильніших у романі. Жах матері у голодні роки полягав у тому, що вона ніяк не могла зарадити стражданням дитини, яка повільно згасала на її очах і частіше за все помирала першою.

 

«Марія стоїть над дитиною і думає: "Вмреш, дитинко. На широкому світі немає вже для тебе трошечки хліба... Зовсім трошечки хліба..." Дивиться у вікно. На подвір'ї дерева вбираються бруньками. Земля ще кормить їх, а закони Маркса не заборонили їм родити нове життя і нову радість».

 

Після виходу у 1934-му у Львові, що на той час не входив до складу радянської України, роман «Марія» вдруге був виданий на батьківщині Уласа Самчука лише у 1991-му.

 

Читайте також:

Петро Кралюк "Літописець українського простору" (Дзеркало тижня)