|
"МАЙДАН – ДОНБАС, ІСТОРІЯ МАЙБУТНЬОГО": ВИДАЛИ УНІКАЛЬНИЙ ФОТОАЛЬБОМ ПРО ПОДІЇ В УКРАЇНІ
23 травня у Києві презентували фотоальбом французьких митців Ґабі та Юрія Білака “Майдан – Донбас, історія майбутнього”. Кошти від продажу книги, яку під час презентації не раз називали “не книгою, а витвором мистецтва”, підуть на стипендії для дітей, чиї батьки загинули, захищаючи Україну в сучасній російсько-українській війні.
Робота над проектом, як розповідає один із його авторів Юрій Білак, розпочалася 3 роки тому. Але сам пан Юрій занурився в українські події дещо раніше. Він мешкає у Франції, але є українцем за походженням. Зростав у середовищі української політичної еміграції. “Коли розпочався Майдан, я стежив за подіями за допомогою Громадського ТБ, але не міг довгий час залишатися виключно перед екраном. Тому вирішив їхати в Україну, – сказав Юрій Білак на презентації. – То було неперевершено – спілкуватися з людьми на Майдані. А коли Майдан завершився й почалася війна, я теж не міг залишатися позаду. Поїхав за цією історією, що творилася в мене на очах”.
Саме світлини Юрія Білака з Революції гідності й українського фронту лягли в основу проекту фотоальбому. “Майдан – Донбас, історія майбутнього” – це 360 світлин на 532-х сторінках, що поступово розкривають становлення нового майбутнього в Україні.
Юрій Білак демонструє фотоальбом. Фото Василя Артюшенка, "Дзеркало тижня"
Ідея оформлення книги належить французькій дизайнерці Ґабі. “Вона сказала: “Юрію, ми зробимо таку книгу, щоб її не можна було назвати книгою; на такому рівні якості, який можна охарактеризувати відомим у світі моди висловом “от-кутюр”, – розповів фотограф.
Фотоальбом є унікальним завдяки особливостям дизайну й виготовлення. Під час друку було пройдено понад 30 етапів ручної роботи. Використаний картон зі 100% бавовни та органічні фарби. Автори ідеї принципово наполягали, щоб книга була виготовлена саме в Україні. Поки що тираж фотоальбому – 260 примірників.
Проект підтримав міністр культури Євген Нищук. Передмову до видання написала відома співачка Руслана Лижичко.
Книга містить історичний екскурс Роберта Маґочія (Університет Торонто, Канада); Володимира В’ятровича, історика, активіста Громадського сектору Євромайдану, голови Українського інституту національної пам’яті; Євгена Магди, журналіста, політичного експерта, доцента Київської політехніки; Святослава Мазурика, літературного редактора, історика і перекладача.
Також до альбому увійшли мапи подій від Дмитра Вортмана та ілюстрації від Юрія Журавля.
“Дякую авторам за прекрасний проект, але найбільше хочу подякувати героям цієї книги, – зазначив Володимир В’ятрович під час презентації. – Боротьба, яка почалася на Майдані, продовжується на сході. Завдяки цій боротьбі нам вдалося розширити кордони нашої свободи, які в страшні дні лютого 2014 року звузилися до площі у центрі Києва”.
У презентації, що проходила в Національному музеї Тараса Шевченка, взяли участь не тільки автори проекту та причетні до його втілення, а й герої світлин – українські військовослужбовці.
“Для мене була велика честь і великий виклик написати значну частину тексту для цього альбому, – сказав Євген Магда. – Я хотів розповісти про події так, щоб вони були зрозумілими не тільки мільйонам українців, які пропустили їх через своє серце. А й щоб їх зрозуміли ті, хто зацікавиться цим креативним й елітарним у високому сенсі цього слова витвором мистецтва. Я дуже сподіваюся, що цей альбом матиме успіх, бо в нього гарна мета й чудове наповнення. І він також є нашою зброєю у війні, що триває, тому що допоможе людям поза Україною зрозуміти, якими є ми, українці”.
Фотоальбом “Майдан – Донбас, історія майбутнього” виданий коштом меценатів. Проект є повністю некомерційним, так як кошти від продажу книги підуть на оплату студентських стипендій дітей, чиї батько чи мати загинули, захищаючи Україну у війні на сході. Стипендія становитиме 1500 $ на рік упродовж чотирьох років. Розпорядником коштів буде благодійний фонд Help Us Help The Children (“Допоможіть нам допомогти дітям”), що є окремим напрямком діяльності канадського благодійного фонду “Допомога Україні”, представником якого безпосередньо в Україні є БО “МБФ “Нове покоління”. Фонд упродовж тривалого часу допомагає дітям-сиротам і напівсиротам.
“Коли Юрій Білак і Ґабі звернулися до нас зі своєю ідеєю, ми зрозуміли, що в нас одні й ті ж думки. Навіть назва фотоальбому “Майдан – Донбас, історія майбутнього”, а наш фонд працює із дітьми, – сказала під час презентації директор фонду Руслана Вжесневська. Вона наголосила, що йдеться не просто про книгу, а про мистецтво; про фотоальбом “Майдан – Донбас, історія майбутнього” без перебільшення можна сказати, що він “one of the kind”.
“Після мого проекту “Проекція” французькі газети після деякої паузи знову звернули увагу на події в Україні, і я зрозумів, що мистецтво може бути дуже потужним”, – зазначив Юрій Білак. Він подякував усім причетним до проекту, а також майданівцям та українським воїнам за те, що прийняли його посеред складних обставин. |