Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Міжетнічні конфлікти у Другій світовій у контексті міжнародних наукових досліджень

 

23-26 червня на Волині відбулася Міжнародна наукова конференція «Етнічні конфлікти часу Другої світової війни: досвід Центрально-Східної Європи». Організаторами заходу стали Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, Український інститут національної пам’яті, Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича НАН України, представництво Польської академії наук у Києві, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума».

Учасники конференції

 

Друга світова війна загострила етнічні відносини, конфліктність яких була характерною для Центрально-Східної Європи. Очевидно, що яскраво це увиразнює ставлення до євреїв під впливом нацистської ідеології. Однак, етнічні конфлікти у цьому регіоні мали й інші аспекти. Після німецької окупації тут розгорнувся не лише рух опору, але й розпочалася боротьба між народами, що населяли ці держави, під гаслами очищення території від небажаних елементів. У гострих формах вона проявилася у Югославії (між сербами і хорватами), на Західній Україні (між українцями та поляками), у Литві (між литовцями та поляками). За влучним спостереженням Чесловаса Лаурінавічюса (Česlovas Laurinavičius) війна у Центрально-Східній Європі точилася на двох рівнях: макроідеологічному (між гітлерівським блоком та антигітлерівською коаліцією) та міжетнічному (між формальними співгромадянами різних національностей).

 

Криваві війни, дезінтеграція держав за національною ознакою, міжнаціональні конфлікти й зіткнення, що загрожують стабільності у світі, постійно нагадують про важливість і складність національного питання. При цьому слід зважати, що національні суперечності та етнічні конфлікти обумовлені не лише поточними подіями та реаліями, але й значною мірою, історичною спадщиною. Це змушує все прискіпливіше вивчати історичний досвід.

 

На Волині історики із Польщі, Литви та різних регіонів України висловили власне бачення щодо найгостріших проблем: етнічних конфліктів, які й досі залишаються складними питаннями міжнаціонального порозуміння. Найгостріше тривала дискусія між дослідниками польсько-українського конфлікту на Волині у 1943-1944 роках доктором Гжегожем Митикою з Польщі та доктором Богданом Гудем із Львівського національного університету імені Івана Франка.

Доповідь виголошує Доктор Гжегош Мотика

 

Під час конференції науковці спробували вийти за межі національних дискурсів і вписати конкретні події міжнаціональних відносин у ширший контекст історії Другої світової війни та історії Центрально-Східної Європи. Важливо, коли процеси переосмислення і формування національної історії активно йдуть у всіх народів цієї частини континенту. Але сучасникам ще багато праці попереду, щоб випрацювати шляхи сприйняття складних тем минувшини, зрозуміти як суспільства мають справлятися з викликами, які залишила їм історія.