|
НА УКРАЇНСЬКОМУ КЛАДОВИЩІ У ПОЛЬЩІ ПЕРЕПОХОВАЛИ ОСТАНКИ ЖЕРТВ КОМУНІЗМУ
Працівники меморіально-пошукового підприємства «Доля» перепоховали трьох українців-борців за волю України, останки яких позаминулого тижня знайшли у лісі на терені Мазури в околицях польського міста Любачів.
Як повідомляє прес-служба меморіально-пошукового підприємства «Доля» при Львівській обласній раді, в Любачівській церкві Святого Миколая панахиду за полеглими відслужив настоятель української греко-католицької релігійної громади отець Іван Тарапацький.
Після похоронних богослужінь у храмі, процесія вирушила до села Старий Люблінець Любачівського повіту Підкарпатського воєводства (Польща), де на українському греко-католицькому кладовищі отримали вічний спокій загиблі жертви комунізму.
За словами секретаря Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій, директора меморіально-пошукового підприємства при Львівській обласній раді «Доля» Святослава Шеремети: «Поховання знаходилися у лісі на терені Мазури в околицях Любачева. В ході пошукової експедиції працівники меморіально-пошукового підприємства «Доля» віднайшли дві ями з людськими похованнями. Після ретельного дослідження пошуковці розкопали й ексгумували останки трьох людей, які найвірогідніше належать борцям за волю України і цивільним жертвам комуністичного режиму. На це вказують артефакти, що були виявлені під час розкопок». Також Святослав Шеремета повідомив, що інформацію про поховання пошуковцям меморіально-пошукового підприємства «Доля» надав настоятель української греко-католицької релігійної громади отець Іван Тарапацький. Священику про це неодноразово розповідали віряни. Одна місцева жінка, яка у 1945-46 роках була школяркою, неодноразово чула від людей про те, що представники Служби безпеки комуністичної Польщі закопували у лісі, на терені Мазури, закатованих українців, підозрюваних у співпраці з українським підпіллям. Також ця пані розповіла, що на власні очі бачила, як у ліс часто заїжджали вантажівки, у яких були військові в мундирах, які через 20-30 хвилин поверталися, а з лісу добряче віддавало трупним запахом. Проте зайти в ліс ніхто не наважувався – на узліссі зі всіх сторін висіли таблички з написами «У ліс не заходити. Обережно, бандити».
Тільки у 2014 році фахівцями меморіально-пошукового підприємства «Доля», було віднайдено дві поховальні ями. А через два роки довготривалих перемовин, подолавши бюрократичні перепони, пошуковцям від «Долі» вдалося отримати усі необхідні дозволи на розкопки та ексгумацію останків. «Наступного року пошукова експедиція продовжиться. Пошуковці меморіально-пошукового підприємства «Доля» за підтримки Державної міжвідомчої комісії й надалі продовжують працювати над тим, щоб віднайти на терені Мазури та перепоховати останки усіх, хто став жертвами комунізму», – наголосив Святослав Шеремета.
У перепохованні останків загиблих українців у Старому Люблинці також взяли участь консул Генерального консульства України у Любліні Юрій Кучерявий, депутат Львівської обласної ради Олег Панькевич, делегація Львівської облдержадміністрації на чолі з Володимиром Лисом, делегація товариства «Любачівщина» зі Львова та численні представники української громади у Польщі. |