Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

ОГОЛОШЕНО КОНКУРС ПРОЕКТІВ НА ЗДОБУТТЯ ВІДЗНАКИ ІМЕНІ ГЕРОЯ НЕБЕСНОЇ СОТНІ ОЛЕКСАНДРА КАПІНОСА

В Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг, на якому оголосили конкурс проектів на здобуття Відзнаки імені Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса.

“Сашко відкривав молоді красу наших українських звичаїв, традицій. Досліджував, дізнавався, а потім започаткував у селі проведення вечорниць та “вулиці” для молоді. Ідея “вулиці” в нього виникла, коли побачив у київському музеї Івана Гончара сучасних хлопців і дівчат у вишиванках, троїстих музик, народні танці, ігри, забави. Ми хочемо, щоб пам’ять про Сашка була живою, а його починання продовжувалися у справах інших людей. Тому віримо, що наша ініціатива допоможе комусь втілити у життя гарну справу!”, – розповідає Олена Котляр, координаторка Відзнаки імені Олександра Капіноса, член ГО "Родина Героїв Небесної Сотні".

 

 

Відзнаку імені Олександра Капіноса започаткувала громадська організація “Родина Героїв Небесної Сотні” задля вшанування пам'яті Героя України, Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса – хлібороба, громадського діяча, організатора просвітницьких та патріотичних заходів, одного з найактивніших учасників Мовного майдану 2012 року та Революції Гідності. Сашко мав переконання, що Україна стане вільною тоді, коли кожен українець візьме на себе відповідальність бути господарем на своїй землі, де панує своя правда і воля святая, де цінують свій звичай і рідну українську мову.

“Ми хочемо, щоб наших рідних пам'ятали вільними, життєрадісними, згадували за добрі вчинки. Наша організація практикує нові форми вшанування пам'яті. Таким є проект "Відзнаки Героїв". Він насамперед про прагнення і мрії людей, про цінності, любов до життя і своєї країни, про свободу бути собою. Відзнака імені Олександра Капіноса – це вже сьома у цьому проекті. Вона спонукатиме активну молодь відроджуватися й відроджувати українську культуру, пробуджуватиме національну свідомість і бажання змінювати свою країну”,зауважує Наталія Бойків, заступник голови та член ради ГО "Родина Героїв Небесної Сотні".

 

 

У рамках цієї відзнаки щороку проводитиметься конкурс проектів, тематика яких відповідатиме напрямкам діяльності Олександра Капіноса.

“На відміну від міністрів Черчилля і, напевно, багатьох наших чиновників, Олександр Капінос твердо знав, за що ми воюємо. Як і його легендарні натхненники – зберігачі народної культури минулих століть – він рішуче став на сторожу рідного, вийшовши на Майдани і віддавши за це життя. Для нащадків Сашко має стати  легендою, а ми, його сучасники, втілюватимемо в життя те, про що він мріяв. Музей Революції Гідності всіляко підтримує ініціативи нових форм і практик збереження активної пам'яті про героїв і вважає за честь долучитися до запровадження нових відзнак”, – Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності.

 

 

Відзнака покликана підтримувати громадських активістів, передусім із сіл і містечок України, які прагнуть змін у своїй громаді й готові реалізовувати освітні, культурні, соціальні, екологічні ініціативи, формувати спільноти там, де проживають або звідки походять учасники конкурсу.
 

“Сільська українська культура є унікальною і неповторною. Люди, які тримають сьогодні “культурний фронт” у регіонах і творять зміни у своїй громаді – безцінні. Олександр Капінос був особливою людиною. Вірив в Україну й українців. Сашко шанував Музей Івана Гончара, часто відвідував наші заходи, особливо полюбляв танці, а згодом організував танцювальні майстер-класи для молоді на своїй малій батьківщині – у селі Дунаївці Кременецького району Тернопільської області. Ми горді долучитися до втілення його мрії”, – говорить Петро Гончар, генеральний директор Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”.

 

"Пам’ять про Героїв Небесної сотні, справа, за яку вони віддали найдорожче – своє життя – житиме разом із нами. Житиме у невеликих, щоденних добрих справах, які робитимуть відповідальні співгромадяни. Вкрай важливо, що до вшанування Героїв Небесної Сотні долучається громада, і тому підтвердження – внески доброчинців. А фонд "Відродження" долучився до цієї ініціативи ГО "Родина Героїв Небесної Сотні", надавши грант у сумі, яку планувалося зібрати спільнокоштом", – розповідає Станіслав Лячинський, директор програми "Соціальний капітал" Міжнародного фонду "Відродження".

 


 

З 1 по 30 вересня 2018 року в межах ініціативи Відзнаки Героїв оголошується конкурс на найкращий освітньо-культурний проект, метою якого є зацікавлення та залучення дітей і молоді до дослідження, вивчення та збереження культурної спадщини українського народу – живих традицій, звичаїв, обрядів, народних танців, традиційного народного співу, гри на народних інструментах, фольклору, народних ремесел, а також підвищення обізнаності та залучення місцевих громад до цієї сфери.
 

Нагородження переможців відбудеться 11 жовтня 2018 року в місті Кременець на малій батьківщині Сашка.

Членами журі стали провідні етнографи, фольклористи, музеєзнавці, культурні діячі України, члени родини Героя Небесної Сотні Олександра Капіноса та громадської організації “Родина Героїв Небесної Сотні”.

До участі в конкурсі запрошуються громадські активісти, вчителі, студенти із сіл, селищ та містечок України з населенням до 15 тисяч осіб.

Подати заявки  та ознайомитися з умовами конкурсу можна ЗА ПОСИЛАННЯМ.

Відзнака імені Олександра Капіноса заснована ГО “Родина Героїв Небесної Сотні” в межах проекту “Відзнаки Героїв Небесної Сотні” завдяки підтримці платформи “Велика ідея”, 162 доброчинців  України та світу, Міжнародного фонду “Відродження” та партнерів – Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара” та Мистецького об’єднання “Глечик”.

 

Довідка:

Олександр Капінос мешкав у селі Дунаїв Кременецького району Тернопільської області. Навчався у Львівському лісотехнічному інституті. Член організації ВО “Свобода”. Голова громадської організації “Патріот Волині”. У 2012 році брав участь в акціях протесту проти “мовного закону”, голодував упродовж 12 днів.

Належав до сотні “Волинська Січ”. За незламний дух мав псевдонім “Кремінь”. Під час протистояння на Майдані в ніч із 18 на 19 лютого його поранили. Був госпіталізований. Помер у лікарні під час операції. Олександру Капіносу було 29 років.

“Коли я впаду, мою кров вип'є рідна земля, щоб виростити з неї траву для коня того, хто стане на моє місце” – такий напис вибрав Сашко для пам'ятника Борцям за Волю і незалежність України, який разом із братом побудували в селі Куликів на Тернопільщині.