Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Олександр Штоквиш: «Соборність - наріжний камінь сучасної української національної ідеї»

Історик розповів, що Акт Злуки УНР та ЗУНР вперше за 600 років став реальним кроком до об'єднання українських територій.
 
«22 січня Україна щорічно відзначає День Соборності. Дев’яносто сім років тому українці вперше проголосили незалежність, а рік по тому об’єдналися у єдину державу — Українську Народну Республіку. Акт Злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації. Вперше за 600 років він став реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні». 
 
На цьому 22 січня 2015 року під час літературно-мистецького вечора присвяченого Дню Соборності України – річниці Злуки наголосив представник Українського Інституту національної пам’яті, кандидат філософських наук Олександр Штоквиш. Захід відбувався у Будинку письменників України.
 
«Соборництво відіграло і відіграє роль наріжного каменя сучасної української національної ідеї, важливої складової становлення української політичної нації. Не випадково в роки радянської влади про подію 22 січня 1919 р. публічно не згадувалося, вона була табуїзована. Проте в пам'яті народу залишалася живою. А організований 1990 року Народним рухом України, на честь свята Соборності, живий ланцюг від Львова до Києва став однією з найяскравіших подій під час руху за відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї», - підкреслив Олександр Штокивш.
 
Дослідник наголосив, що той урок, який подала нам історія у ХХ столітті дає можливість усвідомити, що Незалежність і суверенність – є запорукою виживання нації. Втрата  незалежності у результаті більшовицької окупації у довготерміновій перспективі призвела до мільйонних втрат серед українців від Голодомору, репресій та війн. Сьогодні захист територіальної цілісності України є святим обов’язком її громадян, продовженням боротьби попередніх поколінь за соборність. 
 
Прес-служба Українського інституту національної пам'яті
тел. (044) 253-15-63