|
ПЕРШИЙ ПАМ’ЯТНИК ГЕРОЯМ КРУТ ПОСТАВ У ЛУЦЬКУ
Правнук учасника бою під Крутами Іван Мирка опікується в Луцьку першим в Україні пам’ятним знаком на честь героїв Крут.
"Якось батько розповів мені історію, що передавалася у родині з вуст у вуста. Прадід Микола усе життя оплакував рідного брата Михайла Мирку. Той навчався у гімназії в Рогатині на Івано-Франківщині, що було тоді дуже престижно. Через своїх друзів дізнався, що треба їхати в Київ і боронити Україну від більшовиків, які розпочали війну. Прадід Михайло кинув усе і поїхав, потім брав участь у бою під Крутами, там і загинув", – розповів Іван Мирка.
Опікун пам'ятного знаку героям Крут, правнук крутянця Іван Мирка під час Революції Гідності Пам’ятник поставив його батько. Іван Мирка-старший був відомим на Волині спеціалістом зі шляхо-будівельної справи, а також активним учасником процесу відродження державності після проголошення Україною незалежності. Він товаришував із тодішнім головою Волинського братства вояків УПА Мелетієм Семенюком, часто допомагав йому у відновленні могил загиблих повстанців по всій області. А коли будував дорогу з Луцька на Рівне, то насипав у с. Дерно на роздоріжжі курган із хрестом на честь борців за волю України. У 2006 році Іван Мирка-батько спільно з працівниками власної будівельної фірми вирішив поставити пам’ятник героям Крут у Луцьку. Він не ходив по кабінетах із петиціями і кошторисом, а зробив усе власними зусиллями.
Із промовою на відкритті виступає засновник памятного знаку - Іван Мирка-старший, 2006р.
"Так вийшло, що у Луцьку постав перший пам’ятник героям Крут в Україні. Його відкрили 23 серпня 2006 року, освячував отець Роман (Бегей) з Української греко-католицької церкви. 22 жовтня 2006 року на Волині був кардинал УГКЦ Любомир Гузар. Він приїжджав сюди, поклав квіти, помолився. У 2007 році влада кінцевий відрізок вулиці Дубнівська до вулиці Трункіна переіменувана на вулицю героїв Крут. Батько ще три роки опікувався пам’ятним знаком – посадив довкола чудовий сад. А потім після інсульту був прикутий до ліжка, тож ці обов’язки перейняв я з братом Тарасом", – згадує Іван. У липні 2016 року Іван Мирка-батько помер. Його пам’ятають у багатьох селах Волині, як людину, що допомогла встановити десятки пам’ятників воякам ОУН і УПА, зокрема і у с. Новий Загорів, де був великий бій чоти УПА з нацистами. Пам’ятний знак героям Крут у Луцьку внесений до книги пам’ятників Волині, хоч стоїть на приватній території – підприємства "Шлях" на вулиці Дубнівська 95А. Щороку саме сюди приходять сотні волинян вшанувати пам’ять загиблих крутянців, серед них чимало молоді, духовенство з різних церков, представники влади. Міська влада взяла на себе організацію урочистих заходів, що відбуваються 29 січня.
2006р. відкриття памятника
Щодня, йдучи вулицею, люди бачать хрест і хрестяться, часом зупиняються, піднімаються сходами і читають на стенді про історію бою під Крутами. Тож пам’ятник свою просвітницьку роботу виконує постійно. Іван Мирка-cин старається зробити щось нове – за власний кошт поклав 6 метрів тротуару до пам’ятника, доглядає за садом, який посадив батько. Восени 2013 року, їдучи на Революцію Гідності до столиці, Іван зупинився біля пам’ятника і згадував свого прадіда Михайла Мирку. Він також у вирішальний момент боронив Українську незалежність. Справу свого батька Іван Мирка продовжив у виборі професії – будував дороги. Після Майдану він став Директором департаменту інфраструктури і туризму Волинської обласної адміністрації, тож зобов’язався не просто поліпшити стан доріг в області, а вивести цю справу на європейський рівень. Це важке завдання виконує із завзятістю, пам’ятаючи про обов’язок кожного перед загиблими за волю України.
Леся Бондарук, Український інститут національної пам’яті |