|
«ПОСТАТЬ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО Є ОДНІЄЮ З КЛЮЧОВИХ В ДЕРЖАВНІЙ ПОЛІТИЦІ ПАМ’ЯТІ», – ВОЛОДИМИР В’ЯТРОВИЧ
Протягом 29-30 вересня у Києві пройшла міжнародна наукова конференція «Творча спадщина Михайла Грушевського: минуле і сучасне», яка була присвячена 150-річчю від дня народження цієї видатної постаті.
У відкритті конференції взяв участь голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, перший заступник директора Департаменту культури Київської міської державної адміністрації Сергій Анжияк, директор Інституту історії України НАН України Валерій Смолій, голова Українського історичного товариства (США) Любомир Винар, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету (США) Сергій Плохій, а також директор Канадського інституту українських студій (Канада) Володимир Кравченко.
Фото: Оксана Юркова
У своєму вступному слові Володимир В’ятрович зауважив: «Михайло Грушевський був не тільки творцем науки, історичного наративу, але й творцем самої історії. Відомими є його слова: «Добре робити історію важнійше, ніж гарно писати її. Добра конституція вартнійша від ґеніальної поеми…». Без Михайла Грушевського неможливо уявити простір українського руху кінця ХІХ ст. – 20-х років ХХ ст. Творець фундаментальної праці «Історія України-Руси”, в якій обґрунтував самобутній розвиток українського народу, який від найдавніших часів мав власну колиску. Розбудував і підняв на рівень нетитулованої української академії наук Наукове товариство імені Шевченка, яке очолював більше 15 років (1897–1913). За все життя підготував більше 2 тис. наукових праць, заповнивши багато прогалини в українській історичній науці та літературі. Утім, чи не найбільш продуктивним в житті Михайла Грушевського був період коли він очолював Українську Центральну Раду. Під його головуванням вона за короткий час пройшла шлях від обережних гасел автономії України до проголошення незалежної Української Народної Республіки та прийняття її Конституції. А сучасна незалежна Україна стоїть на фундаменті «самостійної, ні від кого незалежної, вільної, суверенної держави українського народу”, творцем якої був видатний вчений і суспільний діяч». Фото: Оксана Юркова
«На відміну від багатьох історичних діячів, котрі викликають значні дискусії і суперечки в українському суспільстві, постать Михайла Грушевського є об’єднуючою, користується значною популярністю серед українців, – наголосив Володимир В’ятрович , додаючи, – Про це свідчать результати соціологічних опитувань проведених Інститутом соціології НАНУ та різних соціологічних «контор». Зокрема, в ході одного з останніх соціологічних опитувань, що проводилося соціологічною групою «Рейтинг» із 14 по 24 квітня 2015 р. Михайло Грушевський увійшов в четвірку «найвідоміших українців усіх часів». За нього віддали голоси 12,7% опитуваних. Випередили його Тарас Шевченко (62,9%), Богдан Хмельницький (23,5%), Леся Українка (19,0% ). В ході попереднього соціологічного опитування цієї ж групи – 2012 року – про Михайла Грушевського згадали 8% опитаних».
Володимир В’ятрович підкреслив, що постать Михайла Грушевського є однією з ключових в державній політиці пам’яті та, зокрема, діяльності Українського інституту національної пам’яті. «Інститут долучився до підготовки Указу Президента України «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років», яким наступний 2017 рік проголошено Роком Української революції 1917-1921 років. Нами розроблено і внесено на розгляд Кабінету Міністрів України проекти розпоряджень про Оргкомітет і План заходів до 100-річчя подій Української революції. Ці нормативні документи передбачають відзначення на державному рівні найбільш знакових подій і визначних діячів Української революції», – розповів Голова інституту. Фото: Оксана Юркова
Під час пленарних засідань учасники конференції обговорювали монографічні праці та історичні студії, епістолярну та мемуарну спадщину, а також бачення майбутнього України Михайла Грушевського. У рамках заходу також відбулась виставка-презентація новітніх корпусних видань творів Михайла Грушевського, монографічних досліджень, окремих публікацій.
Організатори конференції:
Національна академія наук України Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України Інститут історії України НАН України Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського Український інститут національної памʼяті Львівський національний університет ім. Івана Франка Український науковий інститут Гарвардського університету Канадський інститут українських студій Українське історичне товариство
Фото: Оксана Юркова. Покладання квітів до пам"ятника Михайла Грушевського архівістами, які підготували виставку, та учасниками наукової конференції.
|