|
Повторне перейменування Горішніх Плавнів суперечитиме чинному законодавству
Останнім часом з боку окремих народних депутатів України та представників міської влади м. Горішні Плавні лунають заяви про те, що Верховна Рада повинна переглянути раніше ухвалене рішення про перейменування міста Комсомольськ на Горішні Плавні і надати цьому місту іншу назву. Український інститут національної пам’яті наголошує, що повторне перейменування суперечитиме чинному законодавству України. Фото: urban.vn.ua
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування були зобов’язані до 21 листопада 2015 року провести громадські слухання та подати на розгляд Верховної Ради пропозиції щодо перейменування населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.
У визначений законом строк Комсомольська міська рада не провела у місті громадські слухання та не подала до парламенту відповідні пропозиції щодо нової назви міста. Тому, відповідно до частини восьмої статті 7 зазначеного Закону, пропозицію щодо перейменування міста Комсомольська на Горішні Плавні подав до Верховної Ради України Український інститут національної пам’яті (чому саме така назва, читайте в статті Юрія Лози "Чому Горішні Плавні?"). Цю пропозицію було розглянуто та підтримано Комітетом з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
19 травня 2016 року Верховна Рада України ухвалила постанову № 1377-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів», якою місто Комсомольськ було перейменовано на Горішні Плавні. Цю постанову підтримали 249 народних депутатів. Постанову було опубліковано у «Голосі України» 2 червня. Відповідно з 3 червня 2016 р. вона набрала чинності.
Оскільки назва «Горішні Плавні» не містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, дія норм статті 7 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», якою визначено спеціальний порядок перейменування адміністративно-територіальних одиниць, на цю назву і відповідний населений пункт не поширюється.
Тому усі подальші питання, пов’язані із перейменуванням міста Горішні Плавні, відтепер регулюються нормами загального законодавства, а саме – Законом України «Про географічні назви». Саме цей закон визначає правові основи регулювання відносин та діяльності, пов’язаних із встановленням назв географічних об’єктів, до яких відповідно до його статті 1 відносяться також міста.
Підстави перейменування міст як географічних об’єктів визначені частиною одинадцятою статті 5 Закону України «Про географічні назви». Відповідно до цієї статті, «перейменування географічних об’єктів здійснюється у випадку: повторення назв однорідних географічних об’єктів у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці; необхідності повернення окремим географічним об’єктам їхніх історичних назв; істотної зміни функції або призначення географічного об’єкта; необхідність приведення назви географічного об’єкта у відповідність із вимогами Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Наголошуємо на тому, що зазначений перелік підстав для перейменування міст як географічних об’єктів є вичерпним. І жодна із зазначених у статті 5 Закону України «Про географічні назви» підстав не передбачає перейменування міста Горішні Плавні.
Назва «Горішні Плавні» не тільки не повторюється у назвах однорідних географічних об’єктів у межах Полтавської області, але й узагалі є єдиною та унікальною для всієї території України. Повернення історичної назви місту Горішні Плавні також є неможливим, оскільки місто було засновано за радянських часів, а назва «Комсомольськ», яка містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, не може бути присвоєна будь-якому географічному об’єкту відповідно до частини десятої статті 5 Закону України «Про географічні назви».
Жодної «істотної зміни функції або призначення» міста Горішні Плавні з моменту набрання чинності постановою Верховної Ради України від 19 травня 2016 р. № 1377-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» так само не відбулося. Нарешті, перейменування міста «Комсомольськ» на місто «Горішні Плавні» і було здійснене парламентом саме відповідно до вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та абзацу 4 частини одинадцятої статті 5 Закону України «Про географічні назви».
Крім того, частина дванадцята статті 5 Закону України «Про географічні назви» визначає, що перейменування географічних об’єктів, крім випадків приведення їх назв у відповідність до вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», здійснюється з урахуванням думки більшості населення відповідно до закону про референдуми. Однак, станом на сьогоднішній день проведення будь-яких місцевих референдумів є неможливим через відсутність спеціального закону.
Таким чином, будь-яке «повторне» перейменування міста Горішні Плавні чи-то шляхом «внесення змін» до вже проголосованої постанови Верховної Ради України, яка набрала чинності, чи-то шляхом ухвалення нової постанови є неможливим та суперечитиме діючому законодавству України. |