|
Про зроблене, не здійснене та плани щодо Музею Майдану звітували в День пам’яті героїв Небесної сотніМузей революції гідності – Меморіал героїв Небесної сотні представили в Українському домі. Про своє бачення розповіли всі співтворці музею. Лейтмотивом звучало, що місія музею - збереження пам’яті заради підтримання наснаги до змін. "Сьогодні я прийшов у тій самій куртці, в якій був на Майдані два роки тому. Ще рік тому вона пахла димом, Майданом. Сьогодні – вже не пахне. Час минув, усе вивітрюється. Так само вивітрюються наші спогади про те, що сталося на Майдані два роки тому. І вивітриться. Ми забудемо. Якщо не будемо докладати до того зусиль, робити щось спеціально, щоб зберегти цю пам’ять", - наголосив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Тимур Бобровський розповів, з чого починався Музей Майдану: "Збирати експонати почали в штабі на Хрещатику, а в лютому продовжили в Українському домі. Після завершення подій на Інститутській ми провели дослідження і зафіксували всі місця, де загинули люди. Такої інформації крім нас ніхто не зібрав. Ми проводили дуже багато акцій, де просили людей зберегти спадщину Майдану, яка на той час іще лишалася на барикадах, у наметових містечках. Дещо вдалося врятувати, щось ні, щось люди розвезли по домівках і колись воно опиниться в музеї. Де він буде реалізований – ми ще не знаємо. Мені здається, що найкращим місцем був би Український дім. Але місце – це другорядне питання. Головне – аби той музей відбувся. Важливе завдання нашого музею – не лише зберегти артефакти, музеїфікувати історію, але й зробити її живою. Щоб ми всі мали той музей як джерело натхнення. Ще один співтворець музею Микола Скиба висловив думку щодо місії музею:
"Майдан – це реальність, яка завжди поруч, яка тебе змінює. Музей Майдану має бути про право на вибір свого майбутнього. Це дуже гостро відчулося і 24 листопада, і 1 грудня, і в найтрагічніші дні – 18 – 20 лютого. Право на вибір своєї візії майбутнього, мати свої цінності і свій простір, де ці цінності оприявнюються – це дуже сильне, те, без чого ми не будемо мати людської гідності. Висловлю єретичну думку – музей може бути без речей, без артефактів, але він не може бути без майбутнього. Для того, щоб пам’ять не була тягарем, а рух уперед не був легковажними стрибками, важливо працювати з пам’яттю як ресурсом, який постійно дає нові сили для майбутнього. Музей має бути простором, що містить майданчик для різноманітних ініціатив самоорганізації". Анастасія Гайдукевич анонсувала мультимедійне втілення музею, яке базуватиметься на виставці «Майдан: Від незалежності до свободи». Заходи в Українському домі продовжив концерт, демонстрація фільмів та дійство "Відважні". |