Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Ректор УКУ видав книгу про історію українського духовенства Лемківщини і Перемишля у 1939-1989 роках

21 квітня відбулась презентація книжки ректора УКУ о. Богдана Праха «Духовенство Перемиської єпархії та Апостольської адміністрації Лемківщини». Книга містить понад 900 біографій священників та понад 300 свідчень та архівних документів. Видання розповідає про драматичні сторінки історії Української Греко-Католицької Церкви, яка пережила випробування війною, радянські, німецькі та польські репресії, насильну ліквідацію, ув’язнення, заслання та депортації духовенства і вірних. 
 
 
«Книжка дуже вчасна,  зважаючи на те скільки дискусій збурюється навколо історії України у світі. Останнім часом чуємо звинувачення, що українці переписують свою історію. Насправді ми тільки починаємо її писати. В ній безліч білих аркушів. Особливо в історії ХХ століття, хоч воно до нас найближче. Тоді українці зазнали страшних втрат. Цифра цих втрат має  величезні коливання: Голодомор - від 3,5 до 7 мільйонів, Друга світова війна - від 7,5 до 10 мільйонів, - пояснює голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. - Наш обов’язок як істориків не тільки говорити про точні цифри, а  працювати так, щоб навпроти них стояли конкретні прізвища. Адже мова йде  не просто про статистику, а конкретних людей, які поклали своє життя, щоб ми жили в незалежній Україні.» 
 
Над книгою отець Богдан працював понад 20 років. Видання складається із 2-ох томів. Дослідження стосується 1939-1989 років.
 
«Попри традиції, які були заховані в нашій церкві, ми дуже мало знали про наших попередників, про Перемиську єпархію. Тому я почав студіювати закордонну літературу. Але й там було дуже мало інформації. Навіть не було статистики, кого заарештували, скількох засудили, скільки загинуло за часів німецької окупації, під час війни чи природною смертю, - розповідає о. Богдан Прах. - Деяке духовенство подалось в еміграцію закордон, навіть у Венесуелу, в Австралію, Англію, Канаду. Деяка частина знайшлася в Польщі, загинула від рук поляків чи німців. Мусив кожного відслідкувати.»
 
 
Автору вдалося зібрати 5 тисяч свідчень. Також знайшов понад 12 тисяч фотографій, у книжці використав близько тисячі.
 
«Багато матеріалів знайшов в архівах Ватикану. Також вивчав документи Польщі та СБУ, тобто колишні архіви КҐБ. Тодішні керівники СБУ допомогли заглянути до архівів. Це дуже збагатило роботу,» - додає автор.
 
У планах автора продовжити дослідницьку роботу і підготувати схожі видання із біографіями про священників Львівської та Станіславівської єпархій УГКЦ.
 
 
Фото: Український католицький університет