|
СУЧАСНІ ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНИ ПРОДОВЖУЮТЬ СПРАВУ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ У РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКІЙ ВІЙНІ
Українці здатні створювати армію в екстремальних умовах – часто навіть за відсутності держави. Так було за часів козацтва, коли українці не мали своєї держави, але змогли створити військове формування – одне з найефективніших свого часу, яке врешті решт у середині 17 століття створило українську державу. І знову, фактично без участі держави почала творитися українська армія в 1917-1921 роках.
Ще одним прикладом є Друга світова війна, коли у 1942 році практично вся Україна була окупована німцями. Саме в цей час на Волині створюються загони Української повстанської армії, яка починає боротьбу проти нацистського, а за тим – радянського тоталітарних режимів. Українці знову показали феноменальну здатність до створення держави. За понад десять років існування через УПА пройшло понад 100 тисяч вояків. Жодного матеріального забезпечення для цієї армії жодна держава не давала, вона спиралася виключно на ресурси самого народу.
Сьогоднішні захисники України є спадкоємцями військових традицій Армії УНР та УПА, які також боролися за незалежність України.
Сучасна російсько-українська війна і події навколо неї, змушують нас задуматись над історією українських збройних сил та військових кампаній, що відбувалися в минулому. Зокрема, 2016 року дослідники, об’єднані в громадському проекті «LIKБЕЗ. Історичний фронт» підготували ґрунтовну науково-популярну книгу «Історія українського війська», де виклали сучасний погляд на історію українського війська. Український інститут національної пам’яті реалізував інформаційно-просвітницький проект «Воїни. Історія українського війська», присвячений історії військових формувань на теренах України від часів Русі до сьогодення. У рамках згаданого проекту Інститут національної пам’яті передав Міністерству оборони комплекти постерів для розповсюдження серед військових частин і навчальних закладів. Цього ж року українські Збройні Сили отримали нові однострої, підготовлені на основі українських військових традицій.
Пропонуємо згадати учасників перших національно-визвольних змагань – 1917-1921 років, а саме: вихідців з теперішніх Донецької та Дніпропетровської областей в Армії УНР. Презентації підготовлені начальником відділу обліку та збереження місць пам’яті Інституту Павлом Подобєдом.
Українське військо на Дніпропетровщині у 1917-1921 роках
Українське військо на Донеччині у 1917-1921 роках
Довідка:
25 років тому, 6 грудня 1991 року, Верховна Рада України ухвалила Закони «Про оборону України» і «Про Збройні Сили України» – одні з перших законодавчих документів, що започатковували творення сучасних українських збройних сил.
В той же день був затверджений текст Військової присяги, яку першим в залі українського парламенту склав тодішній Міністр оборони України, генерал-полковник Костянтин Морозов. А вже з початку наступного року розпочався процес приведення до добровільної присяги на вірність народові України дислокованих на українській території військ. 6 грудня 1993 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День Збройних Сил України», якою започатковувалася традиція відзначення свята українського війська – Дня Збройних Сил України.
Нова сторінка в історії України та українських Збройних Сил пов’язана з подіями 2014 року. Коли Російська Федерація розгорнула військову агресію проти України, її війська окупували Крим, розпалили збройний конфлікт у Донбасі. Військові дії супроводжувалися потужною інформаційною кампанією, метою якої було деморалізувати українців, підірвати їхню віру у власні сили. Російська пропаганда поширювала меседжі, що українці не вміють воювати, що вони взагалі не здатні себе захистити, що українці можуть лише руйнувати свою армію, але не творити її, що в разі наступу російські війська за два тижні будуть в Києві тощо. Їхню фальшивість довів подальший перебіг подій. Тисячі українських добровольців і волонтерів виступили на захист територіальної цілісності і державного суверенітету. В умовах війни відбулося відродження української армії. |