Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

«ТОДІ ЦЕ БУЛО ЖИТТЯ, А ТЕПЕР – ІСТОРІЯ»: ФОТОДОКУМЕНТАЛЬНУ ВИСТАВКУ ПРО ІСТОРІЮ УГС ПОБАЧИТЬ І ДОНБАС

Виставка  «Творці української державності: до 30-річчя Української Гельсінської спілки», яку підготував Музей шістдесятництва за сприяння Українського інституту національної пам'яті, не залишає байдужими ні учасників тих подій, ні молоде покоління. Відкриття виставки в Національному музеї літератури України стало завершальним акордом відзначення 30-річчя створення УГС.

 

 

З0 років тому, коли на хвилі національного піднесення створювалася «Українська Гельсінська спілка», мало хто з її учасників думав, що вони є учасниками історичних процесів. «Тоді це було життя багатьох свідомих українців. Тоді люди вірили в те, що Україна має бути вільною і незалежною і кожен на своєму місці робив усе від нього залежне, щоб так і сталося. А тепер, дивлячись на ці знімки та історичні документи, розумієш, яка тоді творилася велична історія», - поділилася спогадами директор Музею шістдесятництва Олена Лодзинська, відкриваючи виставку.

Олена Лодзинська (праворуч) спілкується із відвідувачами виставки

 

В основу виставки лягли фото із особистих архівів учасників УГС, а також документи із архівів тодішнього КГБ та Архіву громадських об’єднань і партій. Окремі розділи виставки присвячені діяльності Українського культурологічного клубу та інших патріотичних організацій, які були передвісниками появи УГС, історичним процесам кінця 80-х – початку 90-х років, які завершилися проголошенням Акту проголошення незалежності України, діяльності регіональних підрозділів УГС на Галичині, на Півдні, Сході та в центральних областях України.

 

Першими відвідувачами виставки стали самі колишні члени УГС та учасники правозахисного руху, серед яких Олесь Шевченко, Василь Овсієнко, Микола Горбаль, Мирослав Левицький та багато інших тодішніх активістів. Для них це теж була мить, коли перед їхніми очима оживала історія.

З понеділка виставка «Творці української державності: до 30-річчя Української Гельсінської спілки» переїде до Національної академії державного управління при Президентові України. А пізніше вона демонструватиметься у містах на Сході та Півдні України. «Якщо вона повернеться в нормальному стані, ми будемо зацікавлені в тому, щоб її побачили по всій Україні. Хочеться, щоб вона працювала і переконувала людей в необхідності патріотичного впливу на історичні процеси», - зазначила Олена Лодзинська.