|
«Триває народження української політичної нації» – директор Інституту національної пам’ятіМайдан показав нову модель суспільних відносин: тепер ми можемо врешті провести лінію між минулим і майбутнім України, вважає дослідник історії ХХ століття, директор УІНП Володимир В’ятрович.
«Те, що відбувалося на Майдані і зараз триває – це народження української політичної нації: українці себе пізнають, українці стають українцями, – аналізує директор Українського інституту національної пам’яті історик Володимир В’ятрович в ефірі Громадського та Першого національного. – Надзвичайно важливо, що в цей процес включені не тільки етнічні українці, не тільки україномовні громадяни – а дуже різні люди, навіть ті ж росіяни, для яких українська модель є альтернативою для сучасної російської, авторитарної».
Проблеми виникають на рівні старої радянської ідентичності: «Доки у нас будуть острівці радянської ідентичності, доти буде зберігатися загроза цілісності країни, бо саме на них опирається Путін у своїй агресії, – пояснює директор УІНП. – Але Путін запізнився: відбулася зміна поколінь. Активною стає генерація, для якої совок навіть не цінність, а антицінність. З нинішніми 20-тилітніми у Путіна немає жодних шансів”.
Він пояснює, що «залишки совка присутні у нашому суспільстві: у відносинах між громадянами (відсутність довіри), у відносинах між громадянами і державою – бажання патерналізму, страх перед владою, страх перед правоохоронними органами. З іншого боку – це упевненість “правоохоронців”, що вони можуть робити все, що завгодно бо служать “вищому началу” – владі».
Натомість Майдан показав нову модель суспільних відносин, без совкових рудиментів, вважає В’ятрович. «На майдані мінялися відносини між людьми: люди проявляли несподівану для себе жертовність. Мінялися й відносили між людьми і владою: громадяни готові були не коритися владі, як і офіційній, так і лідерам опозиції, які часто були змушені міняти свою думку, якщо майдан її не сприймав». Відтак, переконаний історик, сьогодні ми маємо унікальний шанс провести символічну лінію між непростим минулим і майбутнім для нашої країни: «Зміни відбулися. Чи вони стануть фундаментальними – залежить від готовності провести системні реформи. Насправді перезавантаження країни тільки починається», – сказав В’ятрович. |