|
«ЦЕ СПРАВДІ БУЛО СТРАШНО»: У ХЕРСОНІ ПРЕЗЕНТУВАЛИ КНИГУ «ЛЮДИ «СІРОЇ ЗОНИ»«Сірою зоною» в міжнародній практиці називають буферну смугу нейтральної території в зоні конфлікту, де не діють цивілізовані правила і закони, і де насилля стає звичним явищем. Для авторів і героїв книги «Люди «сірої зони»: Свідки російської окупації Криму», виданої за сприяння Українського інституту національної пам’яті, такою територією став анексований Крим. Про те, якою насправді була «кримська весна» і що там відбувається зараз ішлося під час презентації цієї книги, яка відбулася у Херсоні в креативному просторі Hubway.
Презентували книгу журналістам та широкій громадськості її авторки, журналістки, долі яких тісно пов’язані з Кримом — Олена Халімон та Анна Андрієвська. Перша свого часу два роки працювала в Криму, а друга після анексії змушена була залишити півострів і нині їй дорога туди закрита: через публікацію про волонтерів батальйону «Крим» проти неї порушили кримінальну справу. Робота над книгою тривала більше року. Основу книги складають спогади громадських активістів, як українських, так і кримськотатарських, журналістів, які першими потрапили під прес, прокурорів, школярів, пенсіонерів. Практично усі респонденти залишили Крим і нині живуть на материковій Україні. У книгу увійшли фрагменти з прес-конференцій Геннадія Афанасьєва та Рената Параламова, де розповідається про тортури, які їм довелося перенести в кримських катівнях. А ще – останні слова на суді кримських «в’язнів сумління» - Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Ахтема Чийгоза, Володимира Балуха, Миколи Семени.
«Більшість людей ми з Анною Андрієвською знали особисто, оскільки українське середовище в Криму було не таким великим. Люди погоджувалися свідчити, бо не могли більше тримати це в собі. Але пережити все це ще раз для багатьох було непросто. Хтось по три-чотири місяці збирався з думками. Хтось під час інтерв’ю плакав і просився вийти покурити. Імена деяких свідків ми приховали з міркувань безпеки, бо у них у Криму лишилися родичі», - говорить Олена Халімон. Серед учасників презентації були і герої книги. Зокрема, архієпископ Сімферопольський і Кримський УПЦ (КП) Климент, який нині активно підтримує українських політв’язнів, зокрема, Володимира Балуха, Олега Сенцова та Євгена Панова та регулярно їздить до Криму і там проводить богослужіння.
Він також засвідчив, що окупація Криму була не спонтанним рішенням російської влади, а готувалася наперед. «Анексія Криму почалася задовго до того, як зелені чоловічки з’явилися на півострові. Уже в кінці січня – на початку лютого у Криму, особливо на вулицях, де жили українські активісти, з’явилися листівки із їхніми портретами і даними і написами, що це «ворог Криму». Зокрема, на ці листівки потрапила і Анна Андрієвська, і там говорилося, що вона «пособниця фашистів». У мене досі десь зберігається така листівка», - згадував владика Климент.
Учасникам презентації було продемонстровано і документальний фільм «Острів Крим. Дежавю» режисера Ігоря Чайки.
«Я цей фільм задумав іще у 2008 році, коли Росія напала на Грузію. Не знаю, чому, але я тоді вже відчував, що така саме доля чекає й Україну. Я хотів зняти фільм-попередження. Але тоді не знайшлося грошей. І лише після Майдану, і після того, як росіяни захопили Крим і почали війну на Донбасі, мені вдалося заручитися підтримкою польсько-білоруського каналу «Белсат» і закінчити цей фільм. Коли прокручуєш у голові, то розумієш, що це справді було страшно. Але ми маємо вчитися на помилках», - говорить пан Ігор.
Учасники презентації книги "Люди "сірої зони" Співорганізатором презентації стало Представництво Президента України в Криму, яке нині розташовується в Херсоні.
«Хочу подякувати Інституту національної пам’яті, який, на відміну від інших установ виконавчої влади, докладає реальних зусиль і для протидії російській агресії і для де окупації Криму. Звісно, ця книга далеко н є вичерпною збіркою документальних свідчень. Є багато тих, про кого не написано, але хто міг би так само багато що розповісти. Є багато тих, кого я навіть не знаю. Але в мене є одне переконання: наш ворог, той, що зараз там, за Сивашом, він має одну мету – наше знищення. Яким чином – це для нього другорядне питання. Від цієї мети він не відмовився і не відмовиться ніколи. І доля героїв цієї книжки – зайве тому підтвердження. Але наше завдання – не дати йому на це ні найменшого шансу», - заявив Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін, який також був присутній на презентації. Книга «Люди «сірої зони»: Свідки російської окупації Криму» та спілкування з її авторами не лишили байдужими нікого. «На сторінках книжки правдиві історії людей, які пройшли через російську катівню. Часом читати її важко, втім це та правда, яку мають знати українці», - зазначила херсонська журналістка Оксана Наумова. Більше півсотні примірників книжки розійшлися за кілька хвилин. Частина з них буде передана в херсонські бібліотеки, військові частини, органи влади. Презентація в Херсоні стала першою подібною акцією в регіонах. Наразі йде мова про організацію серії подібних зустрічей. Автори книги зазначають, що вони відкриті для пропозицій.
|