Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

У Чернігові презентовано архівну виставку до 25-річчя РУХУ

12 вересня 2014 року у Чернігові в Державному архіві Чернігівської області проведено відкриття фотодокументальної виставки архівних документів, друкованих видань, присвячених діяльності Чернігівської обласної (крайової) організації НРУ до 25-річчя створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову».

У презентації взяли участь учасники національно-визвольного руху, представники влади та Українського інституту національної пам’яті, громадськості, архівісти, вчителі загальноосвітньої школи №19 Чернігова, журналісти.

Раїса Воробей, директор Державного архіву Чернігівської області, кандидат наук з державного управління, доктор філософії (Ph.D.), та Ірина Рябчук, провідний спеціаліст відділу використання інформації документів архіву, представили нову виставку про РУХ.

На ній представлено майже 70 документів, кілька фотокарток та фотопортретів тієї доби. Використано документи Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного, Державного архіву Львівської області, архіву Народного Руху України.

Чернігівські рухівці на чолі з Володимиром Ступаком та Сергієм Соломахою за сприяння Українського інституту національної пам’яті ще в 2009 році передали до обласного державного архіву понад 800 аркушів оригінальних й рідкісних документів крайової організації НРУ за 1989–1992 роки. Планується у цьому році також передати рухівські документи періоду підготовки та проведення Всеукраїнського референдуму і виборів Президента України 1 грудня 1991 року.

Основу виставки склали документи, що перебувають на зберіганні в Державному архіві Чернігівської області: «Документи громадських організацій і рухів Чернігівщини», протоколи засідань бюро Чернігівського обкому Компартії України за 1989–1990 роки.

Презентовані документи відтворюють непростий, часом трагічний шлях Народного Руху України за перебудову до визнання його громадсько-політичною організацією, а з 1993 року – політичною партією України.

Від імені керівництва Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко, представник Інституту у Чернігівській області, делегат Установчого з’їзду НРУ за перебудову (8–10 вересня 1989 року), висловив подяку керівнику та колективу Державного архіву Чернігівської області за плідну співпрацю з Інститутом національної пам’яті, успішну науково-просвітницьку роботу, створення змістовної документальної історії РУХУ та його чернігівської крайової (обласної) організації в експозиції виставки, яка охоплює період 1989–1992 років.

Він наголосив, що рухівці перемогли у боротьбі за відновлення незалежної, демократичної України, а наступне покоління в наш час із зброєю в руках відстоює у боротьбі проти російського агресора право українського народу зберегти та розвивати власну незалежну, демократичну державу, зробити її гідним членом європейської та світової спільноти.

Іван Панченко, заступник голови Чернігівської крайової організації НРУ з 6 жовтня 1990 року, делегат Установчого з’їзду НРУ за перебудову (8–10 вересня 1989 року), поділився спогадом із часів «ковбасної» революції січня–лютого 1990 року про успішне перетворення чернігівськими рухівцями народного бунту у цивілізований політичний протест.

Сергій Соломаха, депутат І-го демократичного скликання Чернігівської міської ради (1990–1994), заступник голови Чернігівської обласної організації НРУ, також звернув увагу на фундаментальний зв’язок поколінь українського народу кінця 20-го століття та сучасного у виборюванні та збереженні власної незалежної, демократичної держави. Він підкреслив важливість передачі рухівських документів часів національно-визвольної революції з партійного зберігання до державного архіву для дослідників та наступних поколінь українців. Тільки так можна правдиво висвітлювати історію визвольної боротьби на Чернігівщині й в Україні, боротися з брехливими міфами та інформаційною агресією.

Учасники презентації виставки ознайомилися з експозицією та поділилися враженнями з журналістами.

 

Нагадаємо, що це був заключний захід обласного значення, який проведено відповідно розпорядження Чернігівської облдержадміністрації «Про відзначення в області 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову» у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті.

Раніше, 9 вересня, з нагоди 25-річчя створення Народного Руху України за перебудову відбулася зустріч Володимира Івашка, голови Чернігівської облдержадміністрації, та Миколи Звєрєва, голови Чернігівської обласної ради, із засновниками та активістами Чернігівської крайової організації «Народний Рух України за перебудову».

10 вересня проведено круглий стіл на тему «Народний Рух України за перебудову у боротьбі за незалежність: історія та уроки».

 

Олександр Майшев

член Національної спілки журналістів України