|
У ЧЕРНІГОВІ ВІДКРИЛАСЬ ВИСТАВКА ПРО УКРАЇНСЬКІ ВІЙСЬКОВІ ВІДЗНАКИ
З 13 жовтня до 11 грудня у Чернігівському кіно-культурному мистецькому центрі з національно-патріотичного виховання дітей та молоді на честь Дня захисника України експонується виставка «Українські військові відзнаки періоду національно-визвольної боротьби 1914–1952 рр.».
Організатори: Чернігівська облдержадміністрація, Український інститут національної пам’яті, Чернігівський кіно-культурний мистецькому центрі з національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Чернігівський обласний історичний музей імені В.В. Тарновського за сприяння Музею Української революції 1917-1921 років.
131 копію історичного раритету в цій експозиції відтворив член Львівської громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» Михайло Дмитрів. Експозиція складається з п’яти тематичних стендів-планшетів із копіями відзнак і нагород. Перша під назвою «Сокіл», «Січ», «Пласт», – провісники Українського національного війська» наочно демонструє, що на початку 20-го століття в Західній Україні в складі Австро-Угорської імперії товариства «Сокіл», «Січ», «Пласт» підготували цілу генерацію українських патріотів до майбутньої боротьбі за незалежність України. Представлено медаль і відзнаку, які створені в 1914 році на Галичині на честь святкування 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Тоді у Львові 28 червня 1914 року в урочистій ході взяло участь, за різними даними, від 12 до 23 тисяч осіб, серед яких були члени товариств «Сокіл», «Січ», «Пласт».
На другому стенді-планшеті «Українські січові стрільці» показані відзнаки і нагороди Легіону Українських січових стрільців, які під час Першої світової війни воювали в складі армії Австро-Угорської імперії проти Російської імперії.
Третій стенд-планшет «Збройні сили Української Народної Республіки» представляє історичні раритети УНР, Української держави гетьмана Павла Скоропадського. Є й відзнака Українського Вільного козацтва, яке на теренах Наддніпрянщини в 1917 році самоорганізувалося для збройного захисту української держави.
«Українська Галицька Армія» – під такою назвою представлені історичні раритети стенду-планшета про Збройні Сили Західноукраїнської Народної Республіки, які боролися проти польської держави, а потім разом із армією УНР проти російсько-більшовицького агресора.
П’ятий стенд-планшет «Україна в Другій світовій війні» демонструє відзнаки і нагороди Української повстанської армії та інших українських формувань. Три історичних раритети нагадують, що ще в березні 1938 року вояки Карпатської Січі проливали свою кров, захищаючи незалежну державу Карпатська Україна від нападу хортистської Угорщини. Агресора тоді підтримала нацистська Німеччина. |