Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

У ЧЕРНІВЦЯХ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ЗБІРНИК СПОГАДІВ ПРО РЕВОЛЮЦІЮ ГІДНОСТІ

14 грудня 2018 року у Чернівцях Український інституту національної пам'яті презентував збірник спогадів «Майдан від першої особи. Регіональний вимір». На захід були запрошені інтерв’юери та оповідачі з Чернівецької, Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської, Рівненської, Тернопільської, Волинської та Хмельницької областей. Презентація відбулася у Буковинському медіа-центрі «Belle Vue».

 

Чернівецька презентація стала останньою у низці регіональних зустрічей, організованих для учасників проекту Інституту національної пам’яті «Майдан: усна історія» та оповідачів, які поділилися своїми спогадами у рамках цього проекту. Ці презентації проходили як пам’ятні заходи про події Революції Гідності, водночас вони мали на меті обмін досвідом зі збору усних свідчень в різних областях та їх опрацювання для видавничого проекту.

 

Записи спогадів учасників і очевидців регіональних подій Революції Гідності розпочалися навесні 2015 року. Ці записи здійснювалися, щоб доповнити створюваний архів усної історії, призначений для збереження пам’яті про ті події. Всього в областях України було зібрано 415 інтерв’ю, що складає третину загальної кількості записів архіву.

 

У Чернівцях опитування провела кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, директор Науково-дослідного центру буковинознавства Ганна Скорейко; у Львові координацією збору усних свідчень та інтерв’юванням займалися кандидат історичних наук, доцент кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Львівського національного університету імені Івана Франка Галина Боднар та кандидат історичних наук, доцент тієї ж кафедри, молодший науковий співробітник відділу новітньої історії Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Олена Лукачук; у Дрогобичі – історик, директор КП «Туристично-інформаційний центр м. Дрогобич» Ігор Чава та активіст ГО «Український молодіжний прорив» Юрій Дрогобицький.

 

В Івано-Франківську організацією записів займався голова Івано-Франківського обласного товариства «Меморіал», керівник комунального підприємства «Пам’ять» Василь Тимків (інтерв’юер – Олеся Дибовська); в Ужгороді опитування провели доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Ужгородського національного університету Роман Офіцинський та аспірант цього ж університету Богдан Михальчук; у Луцьку – доктор політичних наук, професор кафедри політології та державного управління Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Оксана Ярош та кандидат історичних наук, головний спеціаліст із регіональних питань у Волинській області УІНП Леся Бондарук.

 

Інтерв’ю з оповідачами з Рівненської області провели місцеві журналісти Оксана Пицька та Валентина Ілліна, а також завідувач сектору обліку та збереження усних джерел УІНП Тетяна Ковтунович. У Хмельницькому – журналіст Григорій Карякін та вчитель історії СЗШ № 18 імені В’ячеслава Чорновола Ірина Чабанова; у Тернополі – співробітник Національної академії державного управління при Президентові України, експерт ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» Ярина Лазар, у Теребовлі – краєзнавець, член правління Тернопільського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Петро Шимків.

 

 

У презентації взяв участь в.о. голови Чернівецької ОДА Михайло Павлюк. Він провів паралелі подій Майдану та сьогодення, зауваживши, що багато з тих, хто критично ставився до протестів, і надалі блокують проведення реформ. За його словами, добре, що про Майдан говорять від першої особи. Це є запорукою того, що пам’ять про Революцію не буде викривленою.

 

Під час презентації Тетяна Ковтунович розповіла, як у продовж п’яти років розвивався проект «Майдан: усна історія». В результаті реалізації проекту сформовано архів усних свідчень, який складається з понад 1200 відео- та аудіозаписів, який заплановано зробити доступним онлайн. Також у рамках проекту було видано серію збірників під спільною назвою «Майдан від першої особи». А презентований збірник у цій видавничій серії є завершальним.

 

Ганна Скорейко і Тетяна Ковтунович

 

Координатор регіональних записів проекту «Майдан: усна історія» Тетяна Привалко познайомила присутніх на презентації з методологією опитування, яке застосовувалося в цьому проекті. А також відзначила важливість проведення таких презентацій – як пам’ятних заходів і як частини дослідження, адже під час таких заходів можна спостерігати, як працює пам’ять оповідачів після опитування.

 

Петро Шимків зауважив про найбільш пам’ятні моменти, згадувані учасниками Майдану, яких він інтерв’ював. Також він висловив думку про те, що виданий збірник сприятиме збереженню пам’яті про Майдан, а також слугуватиме вивченню цієї події. Голова Ліги українських жінок Тернопільщини Надія Шимків у своєму виступі сказала, що найбільш її вразило, якою натхненною була молодь під час Революції. Вона вірить у те, що молоде покоління українців зможе поступово втілити ідеали Майдану.

 

Надія Шимків

 

Голова ради Студентського Братства Львівщини, співкоординатор львівського Євромайдану Борис Пошивак відзначив, що протести у Львові упродовж усього Майдану носили аполітичний характер, рушійною силою при цьому виступали студенти. Борис пригадав, як після розгону столичного Майдану у ніч на 30 листопада 2013 року, по приїзді до Києва він та його побратими побачили на Михайлівський площі розгублених людей. Він разом із друзями взяли на себе відповідальність гуртувати середовища та координувати їх діяльність за різними напрямами.

 

Журналістка інтернет-ресурсу «Громадське. Волинь» Марія Доманська продемонструвала для присутніх на презентації відео про найпам’ятніші події Луцького Майдану. Також вона взялася порівняти, що із сьогоднішніх реалій можна вважати досягненнями, а що – провалами Майдану.

 

Марія Доманська

 

Голова Громадського конвенту ужгородського Майдану Павло Гомонай ретроспективно поділився своїми враженнями від участі у Помаранчевій та Революції Гідності. За його словами, у нього не було надмірних ілюзій щодо успіху останнього Майдану, проте він вірить, що з часом наслідки протестів стануть вагомішими.

 

Доцент кафедри журналістики Національного університету «Острозька академія» Сергій Штурхецький нагадав усім, який під час протестів запах мали усі майданівці. У революційні місяці активістам доводилося багато часу проводити поза домом, без сну і відпочинку. Сьогодні тільки можна дивуватися, як вдавалося витримувати такий темп життя.

 

На презентації своїми спогадами поділилися учасники чернівецького Майдану: Юрій Скорейко, Галина Абрам’юк, Світлана Дутчак, Петро Кобевко, Сергій Зарайський, Олексій Коломієць, Сергій Николайчук.

 

Модераторка заходу Ганна Скорейко відзначила, як важливо зараз не міфологізувати події Майлану. І записані усні свідчення матимуть цьому сприяти. За задумом чернівецьких майданівців на основі усіх зібраних усних свідчень планується підготувати окреме видання про події Революції Гідності в області.