Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

У КИЄВІ ТА ХЕРСОНІ ПРОЙШЛИ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ЗБІРНИКА СПОГАДІВ ПРО МАЙДАН

На відзначення п’ятої річниці Революції Гідності Український інститут національної пам’яті завершив роботу над випуском «Майдан від першої особи. Регіональний вимір», у підготовці якого взяли участь науковці, музейні та архівні працівники, журналісти, громадські активісти з усіх регіонів України. Минулого тижня відбулися презентації у Києві та Херсоні.

 

У рамках проекту «Майдан: усна історія», започаткованого Інститутом навесні 2014 року, зібрано понад 1200 усних свідчень про протестні акції, що відбувалися в Україні з листопада 2013 р. до березня 2014 р. Головним завданням проекту є збереження пам’яті про Майдан через фіксацію спогадів учасників та очевидців тих подій.

 

На основі записаних інтерв’ю формується архів усної історії, а також підготовлено серію друкованих видань «Майдан від першої особи». У 2015 році вийшов випуск «45 історій Революції Гідності», у 2016 році – «Мистецтво на барикадах». «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» є третім випуском серії. Він складається з 25 розділів – за кількістю регіонів України. Розділи подаються за назвами областей, розташованими в алфавітному порядку. У 2017 році вийшла перша частина випуску, до якого увійшли регіони, починаючи від Автономної Республіки Крим до Луганської області. Цього року видано другу частину з розділами про решту областей.

 

Збір записів про події Революції Гідності в областях розпочався навесні 2015 року. Записами вдалося охопити 22 обласних центри та 5 інших міст (Дрогобич, Теребовля, Умань, Кривий Ріг, Бердичів). Зібрано 415 інтерв’ю (відео- або аудіозаписи). Спогади переселенців з Криму, Луганської та Донецької областей були записані на базі Інституту. На основі відібраних інтерв’юерами розповідей (їх близько 250) і побудований збірник «Майдан від першої особи. Регіональний вимір».

 

21 листопада 2018 р. у День Гідності та Свободи у Києві відбулася презентація збірника за участі науковців, які займалися збором записів та підготовкою випуску, а також оповідачів, чиї спогади увійшли до книги. Презентація пройшла у Національному музеї літератури України.

 

Доктор історичних наук, професор завідувач кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Віталій Масненко розповів про здійснену ним роботу із координації записів у Черкаській області, а також про важливі події черкаського Майдану.

 

Кандидат історичних наук, доцент кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Львівського національного університету імені Івана Франка Галина Боднар розповіла присутнім на презентації про методологію усноісторичного опитування, особливості наративу розповідей учасників Майдану.

 

 

Фото Національного музею літератури України

 

Оповідачі з різних міст України: працівник Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського Олександр Бондар; голова Київської крайової організації Української республіканської партії, з Білої Церкви Олександр Мамалига; перший заступник голови Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Олег Пустовгар; викладач Вінницького державного педагогічного університету Оксана Пойда; графічний дизайнер, учасник АТО, з Бердичіва Микола Ніколаєв поділилися спогадами про найбільш пам’ятні для них події.

 

 

Фото Національного музею літератури України

 

23 листопада 2018 року в Херсоні відбулася регіональна презентація збірника «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» за участі інтерв’юерів, координаторів зборів усних свідчень, оповідачів з Херсонської, Миколаївської, Одеської, Запорізької областей та АР Крим.

 

Презентація пройшла у приміщенні Херсонської обласної державної адміністрації. З вітальним словом до присутніх звернувся директор департаменту економічного розвитку та торгівлі ОДА Дмитро Бутрій.

 

Завідувач сектору обліку та збереження усних джерел Українського інституту національної пам’яті Тетяна Ковтунович розповіла про історію проекту «Майдан: усна історія», в рамках якого здійснювалася підготовка збірника.

 

 

Фото Херсонської ОДА

 

Координатори збору усних свідчень у Херсоні та Миколаєві архівіст Олена Стукалова та кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Чорноморського національного університету імені Петра Могили Ольга Морозова розповіли про те, як вони проводили записи у своїх містах, про свою участь у роботі над збірником.

 

Основними спікерами заходу були голова Миколаївського обласного осередку партії «ДемАльянс», співкоординатор миколаївського Майдану Катерина Стоколяс; директор Національного газетно-журнального видавництва, співкоординатор кримського Євромайдану Андрій Щекун; інструктор з пожежної безпеки навчально-тренувального центру Запорізької АЕС, голова правління ГО «Передова», офіцер, волонтер Майдану, з м. Енергодар Олександр Вікторов; настоятель храму Святої Олександри у місті Херсоні Української православної церкви Київського патріархату отець Андрій Калита.

 

Також під час презентації пролунало багато розповідей від учасників херсонського Майдану, які взяли участь у проекті «Майдан: усна історія».

 

Організаційну допомогу у проведенні презентації було здійснено радником патронатної служби Херсонської облдержадміністрації Павлом Гавришем.

 

Координатор регіональних записів проекту «Майдан: усна історія» Українського інституту національної пам’яті Тетяна Привалко відзначила важливість таких презентації, адже через них громадськість більше дізнається про роботу Інституту зі збереження пам’яті про Майдан. Також ці презентації є водночас і пам’ятним заходом, де можуть зустрітися учасники подій зими 2013-2014 рр. та поділися своїми спогадами.

 

Книгу можна отримати безкоштовно, звернувшись до Українського інституту національної пам’яті з листом на ім’я Голови. Завантажити електронне видання можна тут або ж на Google Play.