Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

У КИЄВІ ВІДКРИЛАСЬ ВИСТАВКА ДО 75-ИХ РОКОВИН БАБИНОГО ЯРУ

 

15 вересня у Музеї історії міста Києва презентували виставку «Бабин Яр – пам’ять на тлі історії». Впродовж двох років німецької окупації в Бабиному Яру розстрілювали і ховали всіх, хто вважався ворогами нацистів – євреїв, ромів, радянських підпільників, українських націоналістів.

 

У відкритті взяв участь Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, Міністр культури України Євген Нищук, Заступник голови Київської міської державної адміністрації Ганна Старостенко, Генеральноий директор Музею історії міста Києва Лариса Булавіна та куратор виставки Віталій Нахманович.

 

 «Слова «Бабин Яр» ще вісімдесят років тому були відомі хіба киянам – як топонім, який означає якесь місце на околицях Києва, – розповів історик, Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович. – Зараз це слово для багатьох у світі та в України є синонімом терміну Голокост. І це невипадково, адже за останні дні вересня 1941 року тут було вбито десятки тисяч євреїв. Але страшна історія Бабиного Яру не обмежується цими останніми днями вересня. І після цього, протягом двох наступних років німецької окупації тут продовжували винищувати представників різних національностей, різних груп, які вважалися непотрібними, зайвими чи ворожими для нацистського Рейху».

За словами Володимира В’ятровича: «Жертви Бабиного Яру не виписувалися в радянський канон. Це євреї, які у повоєнний період були нацією, яка переслідувалися радянською владою. Це українські націоналісти, які згідно радянських канонів, мали бути колаборантами, а не жертвами нацистського режиму».

 

«Настав час зрозуміти, що Бабин Яр має стати місцем, в якому знайдеться пам'ять для кожного, хто був вбитий в ті страшні роки нацистською окупацією, – підкреслив історик.

Міністр культури України Євген Нищук зауважив, що «Це частина трагічної історії столиці України, масштаби якої, мабуть, будуть оцінювати згодом і наші наступники».

 

Міністр наголосив на важливості відкриття всієї  правди та масштабу цієї трагедії: «Щоб світ звернув увагу, що ми є частиною того, про що вже десятиліттями говорить і єврейський народ, і все світове суспільство. Наскільки були цинічними, наскільки були безлюдяними ці вчинки нацистської машини».

 

«Ця виставка є спробою показати три боки такого явища, як Бабин Яр, – зазначив куратор виставки Віталій Нахманович. – Перший – це Бабин Яр як всесвітній символ Голокосту, трагедія євреїв під час нацистського режиму. Другий - це Бабин Яр, як відбиток усієї історії Києва та України від царських часів і до сьогодення. І третій шар – це спроба запропонувати візію майбутнього Бабиного Яру, як має бути».

 

«Якою мірою вдалося зберегти баланс між цими складовими, чи змогли ми показати те, що хотіли показати, - це будете вирішувати ви», – підкреслив куратор.

 

Виставка «Бабин Яр – Пам’ять на тлі історії» складається з двох смислових та візуальних шарів:

  • історія Бабиного Яру: від складання багатоконфесійного некрополя, через Голокост, нацистський терор, радянське знищення пам’яті про Яр і до нинішніх спроб увічнити усіх його жертв;
  • проекти меморіального парку, що включатиме територію Бабиного Яру, прилеглих кладовищ, інші пам’ятні об’єкти навколо них (за результатами Міжнародного архітектурного конкурсу «Бабин Яр – Дорогожицький некрополь»).

Виставка триватиме з 15 вересня до 27 листопада.

 

Організатори: Музей історії міста Києва, Український інститут національної пам’яті, Українсько-єврейська зустріч, Громадський комітет для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру.