Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

У КИЄВІ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО МОРЯ

 

12 травня керівник знімальної групи фільму «Генерація волі» Іван Канівець та координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець провели в Києві презентацію інфографіки до Дня Українського моря та закликали органи влади і громадськість розпочати активну підготовку до відзначення наступного року 100-річчя підняття українських прапорів над Чорноморським флотом в Севастополі.

 

Ініціював створення інфографіки на честь Дня Українського моря кінорежисер Іван Канівець, автор фільму про українізацію Чорноморського флоту у 1917-1918 роках «Тризуб Нептуна» та фільму «Українська революція». Всього створено 6 аркушів інфографіки, на яких представлені унікальне фото крейсера «Пам’ять Меркурія» під українським прапором у 1917 році, акварель художника та колишнього воїна армії УНР Л. Перфецького «Піднесення українського прапору на Чорноморськім флоті. 29 квітня 1918», фотографії діячів, які брали активну участь в українському військово-морському будівництві у 1917-1920 роках. Інфографіка може використовуватися як у інтернеті, так і для друку постерів. Знайти її можна на сторінці знімальної групи «Генерація волі» у Facebook.

 

Консультували роботу по створенню інфографіки науковці – автор монографії «Український Державний Флот в 1917-1919 рр.» Ігор Гриценко із Запоріжжя та кандидат історичних наук, дослідник періоду війн і революцій в Україні та Криму Андрій Іванець із Сімферополя.

 

Учасники презентації інфографіки наголосили на необхідності вже зараз готуватися до відзначення 29 квітня 2017 року столітнього ювілею підняття українських прапорів над Чорноморським флотом у Севастополі.

 

«Якщо ми втілимо мрію епохи перших Перших Визвольних Змагань про потужні військово-морські сили, це буде найкращим вшануванням 100-річчя подій 29 квітня. Та це ще не все. Для підтримання на належному рівні потужних ВМС необхідно мати ровинуту індустрію та науку. І багату державу, яка це зможе фінансувати», - переконаний І. Канівець.

 

Учасники презентації закликали громадськість допомогти сучасним військовим морякам, адже окрім проблем постачання і ремонту техніки існує чимало інших. Зокрема, багато вірних присязі моряків, які вийшли з Криму навесні 2014 року, й досі не мають нормальних житлових умов. І. Канівець нагадав, що державні адміністрації та громадяни «зробили багато здавалось би неможливого» для проведення у 1996 році перших оперативно-тактичних навчань ВМС України.

 

Координатор Таврійської гуманітарної платформи А. Іванець відзначив, що в рамках підготовки до ювілею у 2018 році окрім випуску серій марок та монет, підготовки наукових публікацій, мистецьких акцій та фільмів, проведення наукових конференцій варто було б офіційно запровадити щорічне відзначення Дня Українського моря. «Адже через російську агресію сьогодні так само гостро стоїть питання про захист національних інтересів України на морі та в Криму, як і сто років тому», - сказав він.

 

Учасники презентації закликали органи влади розпочати підготовку до належного відзначення столітнього ювілею підняття українських прапорів на Чорноморським флотом в Севастополі. На їх думку, потрібна широка інформаційна кампанія із залученням мас-медіа, громадських організацій, наукових установ та закладів освіти. Вже зараз потрібно шукати матеріали для використання в ній, думати про те, які дати відзначати окрім самого 29 квітня. Зокрема, незабаром буде сторіччя з підняття українського прапору есмінцем «Завидний».

 

Довідка

 

День Українського моря відзначається 29 квітня на честь підняття цього дня у 1918 році в Севастополі українських прапорів над Чорноморським флотом. У 1919 році морське відомство УНР проголосило 29 квітня Днем Державного флоту України та Українського Чорного моря. На західних землях України, до приходу туди комуністичного режиму, та в українській діаспорі це свято відзначали десятиліттями. Наразі День Українського моря в нашій державі є святом неофіційним. У 2016 році Український інститут національної пам’яті, Таврійська гуманітарна платформа, Союз вимушених переселенців та деякі інші структури громадянського суспільства пропонували розглянути можливість його включення до офіційного переліку пам’ятних і святкових днів.

 

Знімальна група фільму «Генерація волі» та Таврійська гуманітарна платформа провели у 2016 році низку заходів на честь Дня Українського моря у Києві та Одесі, в тому числі телемарафон, публічні лекції та покази фільмів, виконання кобзарем Тарасом Компаніченком пісень українських моряків Чорного моря періоду Української революції 1917-1921 років.