Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

У МУЗЕЇ КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ ТРИВАЄ ВИСТАВКА «В’ЯЗНІ СУМЛІННЯ»

 

8 листопада, з нагоди 40-річчя створення Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод, в Музеї Національного університету «Києво-Могилянська академія» відкрилась виставка «В’язні сумління».

 

Експозиція складається з 21 фотодокументального стенда, розповідає про історію українського правозахисного руху 1970-80-х років та містить документи й фотографії з особистих архівів членів УГГ і фондів Музею шістдесятництва.

 

Зокрема, фотодокументальні стенди розповідають про засновників і членів Української гельсінської групи, репресії проти них, діяльність та міжнародну підтримку правозахисного руху в Україні.

"Українська гельсінська група – це важливий крок до створення незалежної України. Очевидно, саме тому важливо зараз нам, Україні, яка знов відстоює свою незалежність у війні, згадувати тих людей, завдяки яким незалежність стала можливою", – зазначив на відкритті виставки голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

"Більшість документів, представлених на цій виставці, яка готувалася спеціально до сорокаріччя Української гельсінської групи, це з фондів нашого музею. Звичайно, ця тема нам дуже і дуже близька, тому що більшість членів Української гельсінської групи вийшли саме з середовища шістдесятників, встигли відсидіти різні терміни ув'язнення. За свою діяльність в 60-ті роки, на початку 70-х, у 1972 році більшість з них вже були ув'язнені по разу", – розповіла завідувач Музею шістдесятництва Олена Лодзинська.

Один із засновників Української гельсінської групи, дисидент, політв’язень Левко Лук'яненко також звернувся до присутніх: «Я не хотів би перебільшувати значення Української гельсінської групи. Хотів би підкреслити інше: що ми одна із віх у боротьбі за незалежність України. Ми, як українці, можемо гордитися тим, що наш інстинкт національного самозбереження постійно штовхав народ на боротьбу за незалежність проти окупації, за відновлення своєї державності».

 

Над виставкою працювали член УГГ, політв’язень, публіцист, історик дисидентського руху Василь Овсієнко і старший науковий співробітник Музею шістдесятництва Олена Лодзинська.

Організатори виставки «В’язні сумління»: Музей шістдесятництва й Український інститут національної пам’яті.

 

За лінком – стенди виставки у поліграфічній якості. Працівники освіти й культури, а також інші зацікавлені особи можуть завантажити й роздрукувати візуальний матеріал для поширення інформації про український правозахисний рух, використання з освітньою чи іншою некомерційною метою. Під час використання цих матеріалів у публічному просторі зазначення організаторів виставки є обов’язковим.

 

Виставка «В’язні сумління» триватиме у Музеї Києво-Могилянської академії (вул. Сковороди, 2, ст.м. Контрактова площа) до 15 листопада. Вхід вільний.

 

Фото: Вікторія СКУБА