|
У ПОЛТАВІ ПРОЙШЛО ОБГОВОРЕННЯ ІДЕЇ СТВОРЕННЯ МЕМОРІАЛУ ЖЕРТВАМ ГОЛОДОМОРУ
За підтримки Українського інституту національної пам’яті у Полтаві стартував процес створення меморіального комплексу жертвам Голодомору 1932-1933 років.
21 грудня 2017 року за ініціативи депутата Полтавської міської ради від ВО "Свобода", члена наглядової ради ГО "SavePoltava" Юліана Матвійчука та підтримки Українського інституту національної пам’яті у Полтавській облдержадміністрації відбулося засідання круглого столу, де обговорювали концепцію меморіалу жертвам Голодомору в Полтаві. На зустріч завітав заступник голови Українського інституту національної пам’яті – Володимир Тиліщак. До спільної роботи долучилися історики, журналісти, архітектори, краєзнавці, представники Комунальної організації «Інститут розвитку міста", Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського та профільних департаментів ОДА. Зокрема на зустріч запросили представників громадських організацій: "SavePoltava", "City lab", "Інститут аналітики та адвокації" та Ліга ГО м. Полтави "Полтавська громада".
Це перший публічний захід на якому обговорили втілення ідеї вшанування пам'яті Голодоморів у місті шляхом створення меморіального комплексу, пам’ятнику. Володимир Тиліщак, акцентуючи увагу на особливості пам'яті про цю трагедію, наголосив, що Голодомор 32-33 років – це не лише страшна трагедія та злочин, а й героїзм українського народу, який попри мільйонні жертви вистояв та зберіг свою ідентичність. "Пам'ятник голодомору повинен не тільки зображати тему смерті, а й затверджувати ідею спротиву"”, - наголосив заступник голови Українського інституту національної пам’яті. Подібну позицію щодо бачення меморіалу висловив і представник ГО "Інститут аналітики та адвокації" Олександр Ткаченко. Тетяна Мороз ГО "SavePoltava" наголосили що обов'язковою складовою меморіалу повинна бути інформативність, що саме радянська влада влаштувала геноцид 32-33 років. Директор Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського Олександр Супруненко запропонував розмістити пам'ятник у парку біля Вічного вогню, де раніше знаходилося міське кладовище. Представники ГО "Інститут розвитку міста" запропонували використати нові підходи у проектуванні з залученням широких кіл громадськості та запропонували допомогу у пошуку місця для встановлення меморіалу. Полтавський історик Борис Тристанов зазначив, що пам’ятник повинен викликати у людини жахіття від подій 32-33 років. Представники профільних департаментів облдержадміністрації наголосили на необхідності створення великого простору для меморіалу, для проведення публічних заходів. Юліан Матвійчук у підсумку зазначив, що при встановленні пам'ятнику багато залежить від Полтавської міської ради – лише вона оголосить конкурс: "Потрібно затвердити варіант конкурсу, місце та проконсультуватися з експертами, щоб враховувати всі можливості. Більшість учасників круглого столу схиляються до концепції "простору" у меморіалізації. Необхідно провести соціологічні опитування та розпочати широку медійну компанію. Нас підтримує Полтавська обласна державна адміністрація та Український інститут національної пам’яті. Також нас підтримує українська діаспора з м. Ірондеквойт, штат Нью-Йорк. Зважаючи, що захід не політичний, вони готові частково профінансувати реалізацію проекту з будівництва". |