Офіційний веб-сайт УІНП

ВЕБ-СТОРІНКА "85-ТІ РОКОВИНИ ГОЛОДОМОРУ"

ВЕБ-СТОРІНКА "УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917-1921"

СПЕЦПРОЕКТ "УКРАЇНСЬКА ДРУГА СВІТОВА"

МУЗЕЙ МАЙДАНУ

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

У Старобільську відкрили виставку про Катинь

 

У суботу, 9 квітня о 13:00 у приміщенні ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» відкрилась виставка «Знищення польських еліт. Катинь ‒ Акція АБ». Виставку підготував Інститут національної пам’яті Польщі. Українська версія постала у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті.

 

Співорганізаторами виставки в Старобільську є Генеральне консульство Республіки Польща в Харкові та ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».

 

Створення виставки приурочене до 75-х роковин Катинського злочину. Сталінська версія комунізму та гітлерівський нацизм у своїх злочинах доводять граничну подібність між собою. І поляки, і українці відчули їхню злочинну природу. Обидва тоталітарні режими розпочинали досягнення своїх цілей з винищення найбільш інтелектуально обдарованих, а тому – самодостатніх та не схильних до конформізму представників підкорених народів.

 

Навесні 1940 року співробітники НКВД СРСР за прямим наказом Сталіна, Берії та за схваленням Політбюро ЦК ВКП(б) знищили близько 22 тисяч польських громадян – поляків, українців, євреїв, німців та представників інших національностей, що населяли тоді Польську Республіку. В історію це увійшло як «Катинський злочин», за першою знахідкою місця поховань жертв масових розстрілів у Катині, що неподалік Смоленська.

 

У Харкові розстріляли 4302 особи – бранців Старобільського табору та в’язнів тюрем Західної України. Нацисти на окупованих територіях також розпочали масштабні дії, метою яких було обезголовлення польської нації – так звана Акція АБ. Ця акція відбувалася одночасно з подіями Катинського злочину в СРСР й у подібний спосіб. «Для нас є важливим пам’ятати весь цей жах не тому, що ми хочемо когось налякати, якщо ми хочемо залишатися людьми – ми маємо плекати в собі людськість. І пам’ять – це те, що нас відрізняє від тих, кого ми не можемо назвати людьми. Ми маємо пам’ятати ці жахливі події для того, щоб вони не повторилися», – зауважив у своєму виступі радник Голови Українського інституту національної пам’яті Олександр Зінченко, який провів захоплюючу кураторську екскурсію.

Документи й фотоматеріали з польських, британських, німецьких та радянських архівів, які були представлені на виставці, розповідають про долі польських громадян – жертв двох тоталітарних режимів.

 

«Для нас, жителів Луганщини, ця подія є дуже значущою, оскільки ми віддаємо данину пам’яті людям, які безневинно загинули на нашій землі. І в той же час це дає нам надію на те, що молодь, ознайомившись з такими трагічними сторінками історії Українського та Польського народу, цінуватиме мир та міжнародну дружбу. І кінцевою метою цієї виставки є показати нашу небайдужість до трагічних сторінок історії іншого народу. Так, зараз ми переживаємо не найлегші часи, але все одно віримо, що разом, спільними зусиллями зможемо побудувати дійсно правову європейську державу, в якій хочеться жити та виховувати дітей», – наголосив ректор Луганського національного університету імені Тараса Шевченка Савченко Сергій Вікторович.

 

Джерело: luguniv.edu.ua