|
У ВЕРХОВНІЙ РАДІ ВІДКРИЛИ ФОТОВИСТАВКУ «НАС ВБИВАЛИ, БО МИ УКРАЇНЦІ»
У парламенті відкрилася документально-публіцистична виставка "Нас вбивали, бо ми українці", яка присвячена темі геноциду проти української нації – Голодомору 1932-1933 років. Урочистий захід проходив за підтримки голови Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганни Гопко, Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» та Українського інституту національної пам’яті. «За два роки без війн і будь-яких природних катаклізмів, український народ втратив за різними оцінками від 3,9 до 7 млн осіб. Це жахливі цифри. Для порівняння, вони перевищують сукупні втрати Російської та Австро-Угорської імперій в Першій світовій війні. Голодомор був геноцидом Українського народу. Його мета – знищити частину української національної групи і залякати інших. Це довели українські й закордонні історики та правники», - пояснив співробітник Українського інституту національної пам’яті, історик Ярослав Файзулін під час відкриття виставки.
За основу експозиції взяті архівні матеріали, спогади людей, які пережили Голодомор – вчительки з Харківщини Олександри Радченко, селянина з Полтавщини Нестора Білоуса, агронома і фотографа-аматора з Донеччини Марка Желізняка, а також дослідження провідних істориків та правників.
«Комуністичний режим намагався не тільки приховати правду про Голодомор в Україні, але й назавжди знищити крихти пам’яті про цей злочин. Небезпечним було не тільки писати про це в пресі, листах до партійних «вождів» або ж родичів за кордон, але навіть згадувати в приватних щоденниках. Будь-який необережний запис міг зруйнувати життя, вилитися в десятиліття таборів ҐУЛАҐу. Однак, попри всі небезпеки, у найважчі часи знаходилися люди, що, відчуваючи свою відповідальність перед наступними поколіннями, не могли мовчати, намагалися розповісти правду», - зазначив історик. Історик нагадав що у 2006 році був ухвалений закон про визнання Голодомору геноцидом, в 2015 році закон про засудження нацистського і комуністичного тоталітарних режимів. Тепер перед українськими депутатами постає важлива місія культурної дипломатії – донесення правди про Голодомор до світової спільноти.
Організатори: Галузевий державний архів Служби безпеки України; Центральний державний архів вищих органів влади та управління України; Центральний державний архів громадських об'єднань України; Центральний державний кінофотофоно архів України імені Г.С. Пшеничного; Галузевий державний архів Служби зовнішньої розвідки України; Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара»; Музей Української революції 1917 - 1921рр. |