|
У ВІННИЦІ ВІДБУЛАСЯ КОНФЕРЕНЦІЯ З УСНОЇ ІСТОРІЇ
25-26 жовтня у Вінницькій обласній науковій бібліотеці пройшла міжнародна науково-практична конференція «Усноісторичні дослідження: сучасні тенденції, напрямки та перспективи».
Співорганізаторами конференції виступила кафедра історії та культури України Вінницького державного педагогічного університету, Державний архів Вінницької області та місцеві краєзнавчі організації.
Учасники конференції обговорили такі теми: – Історичний ґранд-наратив М.С. Грушевського у сприйнятті сучасного українця: пам’ять, міфи, реалії та прагнення – Радянська повсякденність другої половини ХХ століття – Революція гідності: свідчення учасників та очевидців подій – Військовий синдром: війна очима дитини (Друга світова війна, АТО)
Окрім того, на заході відбулися презентації книжкових новинок та виставок видань на такі теми як «Усна історія та дослідження пам’яті» та «Усна історія як джерело пізнання минулого». Директор бібліотеки Наталія Морозова розповіла, що для організаторів усноісторична проблематика вже стала традиційною при виборі теми конференції. Через Асоціацію бібліотек Вінниччини вдалося провести навчання бібліотечних працівник із запису усних історій, завдяки чому вдалося зібрати чимало цікавих спогадів про минуле. У планах організаторів конференції створити Центр усної історії, до зібрань якого дослідники матимуть онлайн-доступ.
Великий інтерес аудиторії викликала доповідь доктора історичних наук, зав. кафедри історії та культури України Вінницького державного педагогічного університету Ольги Коляструк про особливості пам’ятання та відтворення минулого, яке вона показала на прикладі усноісторичного наративу про радянську повсякденність. Багатий на цитати зі спогадів був виступ представниці Фонду «Добра воля», члена Польського товариства усної історії Аліни Добошевської. У виступі йшлося про переживання українських жінок у перші післясталінські роки.
В конференції взяла участь представник Українського інституту національної пам’яті Тетяна Привалко, яка входить до робочої групи проекту «Майдан: усна історія» та координує збір усних свідчень про події Революції Гідності в регіонах. Дослідниця представила учасникам заходу проміжні результати проекту та розповіла про роботу з підготовки цьогорічного збірника спогадів про Майдан «Мистецтво на барикадах». Тетяна зазначила: «Донедавна точилися суперечки щодо доцільності запису усних історій про Майдан та війну на Сході України. Проте вже зараз є чимало ініціатив із запису таких спогадів, все частіше до програм наукових заходів включається доповідей на цю тему. Це свідчить про те, що у суспільстві є запит на усноісторичні дослідження цієї проблематики, і він досить широкий».
Участь у заході також взяли учасники проекту «Майдан: усна історія» доцент Уманського державного педагогічного університету Ольга Скус та історик, голова вінницької громадської організації «Зерна» Оксана Романюк, які здійснюють записи про події Революції Гідності у своїх містах.
Довідка:
Проект «Майдан: усна історія» започатковано Українським інститутом національної пам’яті у березні 2014 року. Окрім власного запису спогадів про події Революції Гідності, Інститут також приймає на зберігання копії таких записів від дослідників та громадських ініціатив. Наразі у рамках проекту зібрано близько 1000 інтерв’ю. |