|
УКРАЇНСЬКІ ЕКСПЕРТИ У ПАРИЖІ ОБГОВОРИЛИ 100-РІЧЧЯ ПІСЛЯ КОМУНІЗМУ ТА ЙОГО НАСЛІДКИ
На міжнародній конференції «100 років комунізму. Історія та пам’ять» у Парижі українські експерти у сфері політики національної пам’яті обговорили наслідки комунізму та сучасну політику пам’яті у країнах з комуністичним минулим.
Захід організувала Платформа європейської пам’яті та сумління та французький історик, професор Католицького інституту вищих студій у м. Ла-Рош-сюр-Йон, керівник наукової лабораторії «Культура і суспільство у Європі», Стефан Куртуа 8-9 листопада 2017 року.
Конференція зібрала до обговорення істориків, філософів, письменників та інших дослідників, які працюють у сфері політики національної пам’яті та займаються подоланням наслідків тоталітарного комуністичного минулого у своїх країнах. Одним із ключових спікерів був професор Стефан Куртуа, який презентував свою нову книгу про Лєніна “Lénine, l’inventeur du totalitarisme” (Лєнін: винахідник тоталітаризму).
Про політику пам’яті в Україні говорили на спеціальній сесії. Спікери торкалися питань про те як тоталітарне минуле позначилось на сучасній українській державі? З якими міфами доводиться боротись та які сторінки історії зараз намагаються відтворювати в Україні на основі архівних розвідок та інших джерел?
Начальник Відділу правового забезпечення Українського інституту національної пам’яті Сергій Рябенко, розповів про найбільші злочини комуністичного тоталітарного режиму, які були вчинені на території України у 1917-1991 роках. Дослідниця Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Олеся Ісаюк, говорила про опір, який Україна чинила тоталітарному режимові на прикладі історій двох українських учасниць визвольного руху — Катерини Зарицької та Дар’ї Гнатківської. Аналітик Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник підсумувала українську сесію розповіддю про сучасну політику пам’яті в Україні та процеси декомунізації.
Учасники конференції під час неформальних зустрічей та дискусій мали нагоду домовитись про перспективи співпраці між країнами зокрема в освітньому та в архівному напрямках.
Також під час конференції відбулось вручення нагороди Платформи європейської пам’яті та сумління. Цього року нагороду отримав заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політичний в’язень Ільмі Умеров — за свою боротьбу проти тоталітаризму, за ідеали демократії, права і свободи людини та верховенство закону.
Довідково. Платформа єропейської пам’яті та сумління (Platform of European Memory and Conscience) — міжнародний проект, який створений, щоб досліджувати діяльність і злочини тоталітарних режимів у Європі в XX столітті та не допустити відновлення тоталітаризму в Європі.
Стефан Куртуа — французький історик, керівник наукової лабораторії «Культура і суспільство у Європі» Національного центру наукових досліджень Франції, редактор журналу «Комунізм», професор Католицького інституту вищих студій у м. Ла-Рош-сюр-Йон. Автор «Чорної книги комунізму», яка перекладена на 26 мов.
Джерело фото: Платформа єропейської пам’яті та сумління (Platform of European Memory and Conscience) |